Prezervatifler

Prezervatifler « Doğum Kontrolü  

Prezervatif nedir?
Prezervatif, erkek organı üzerine yerleştirilen kauçuktan yapılmış kılıf veya mahfazalardır. Bunlar boşalmadan sonra meniyi içerlerinde muhafaza etmektedirler.

Prezervatifler günümüzde çok kullanılmakta mıdır?
Son yıllarda pelte, köpük, spiral ve haplar doğum kontrolünde kullanılmaya başlandıktan sonra prezervatiflerin bu yolda kullanılması büyük ölçüde azalmıştır. Ancak bundan otuz ila kırk yıl öncesi en çok kullanılan bir doğum kontrol metodu idi.

Doğum kontrolü için prezervatif kullanılması iyi bir metot mudur?
Evet. Eğer herhangi bir nedenle kadına spiral yerleştirilmemişse veya gerekli pelte ya da kremler satın almayı ihmal etmişse ve doğum kontrol hapları kullanılması hakkında bilgisi yoksa, prezervatif kullanılması iyi bir metottur.

Prezervatif kullanılması emniyetli midir?
Evet. Patlatılmadığı müddetçe ve her münasebetten sonra atıldıkları taktirde bunların kullanılması doğum kontrolü için emin bir metottur.

Prezervatif   kullanılması   cinsel  temastan   duyulan   zevk   üzerinde olumsuz etki yaratır mı?
Evet, erkeklerin çoğunluğu devamlı olarak prezervatif kullanmaya razı olmazlar ve cinsel temas sırasında duyuyu azalttığını iddia ederler. Birçok kadın da eşlerinin prezervatif kullandığı zamanlar cinsel temastan yeterli zevk alamadıklarından şikayetçidirler.

Tek metot olarak prezervatif kullanılmasının en önemli sakıncaları hangileridir?
a.  Cinsel temas sırasında tarafların zevk almasını azaltır.
b.  Cinsel temas öncesi sevişme erkeğin prezervatifi takması için yarıda bırakılması gerekmektedir.
c.  Prezervatif iyi bir şekilde takılmadığı taktirde cinsel temas sırasında patlayabilir.
d.  Bazı prezervatifler hatalı olarak yapılmıştır ve bunlarda meninin bir kısmını kaçırabilecek gözle görülmeyen küçük delikler olabilir.
e.  Bazı hallerde erkek kendisini orgazmdan sonra dölyolundan tam çekmeden önce prezervatif kayarak erkeklik organından çıkabilir.

Prezervatif kullanmanın en emniyetli yolu nedir?
Prezervatifler genellikle yuvarlanmış şekilde temin edilir. Bunlar düzeltildikten sonra içerilerine ağızdan hava üfleyerek delik olup olmadığı saptanabilir. Sağlam olduğu anlaşıldıktan sonra prezervatif yine yuvarlanır ve sonra erkek organı üzerine yerleştirilir. Prezervatifin ucunda yaklaşık 2,5 santim boşluk kalması gereklidir. Böylece meni için yer ayrılmış olur ve ayrıca kauçuğun zorlanmasını azaltır. Prezervatif takıldığı zaman bükülerek uç kısımda hava kalmaması elde edilir. Bu yapılmadığı taktirde prezervatif cinsel temas sırasında patlayabilir. Bir prezervatifi takarken bunun tamamen açılması ve erkeklik organının sapının tamamen örtülmüş olması garanti edilmelidir. Cinsel temasa başlanmadan önce prezervatif bolca pelte veya kremle yağlanmalıdır. Böylece sürtüşmeden ileri gelecek acılar önlenecek ve prezervatifin patlama tehlikesi azalacaktır. Cinsel temastan sonra erkeklik organı tamamen sönmeden bunu dölyolundan geri çekmesi gerekmektedir. Bu yapılmadığı taktirde prezervatiften meni sızması tehlikesi meydana gelebilir. Erkek kendisini çektiği zaman eliyle prezervatifin üst kısmını sıkıca tutması gereklidir. Böylece kayarak çıkmasını ve dölyolu içerisinde kalmasını önler. Dinlendikten sonra çift yeniden cinsel temasa girişecekse aynı prezervatif kesinlikle bir kez daha kullanılmamalıdır. Dinlenme süresi içinde prezervatifteki meni dışarıya sızmış olabilir. Yeniden cinsel temasa girişmeden erkek ilk kullandığı prezervatifi atmalı, ellerini ve cinsel organını iyice yıkamalıdır. Ondan sonra ikinci bir prezervatif kullanarak yeniden cinsel temasa girişebilir.

Prezervatif patladığı ve boşalma olduğu taktirde ne yapmalıdır?
Kadın bu durumda derhal bir veya iki doğum önleyici fitili veya bol miktarda doğum önleyici pelte ya da kremi dölyolu kanalının ta içlerine yerleştirmelidir. Duş yapmamalıdır.