Cerrahi Doğum Kontrol Yöntemleri

Cerrahi Doğum Kontrol Yöntemleri « Doğum Kontrolü  

Kısırlaştırma hangi ameliyat usulleri ile temin edilebilir?
Kadında ameliyat Fallop tüplerinin kesilip bağlanmasını kapsar. Erkekte ise testislerden spermayı meni keselerine nakleden meni kanalının kesilmesini gerektirmektedir. Bu ameliyatlar önemli değilse de, birçok doğum kontrol metotları bulunurken, bunlara başvurmak çok aşırı bir hareket olarak kabul edilmektedir.

Fallop tüplerinin bağlanması doğum kontrolünde ne derece tesirlidir?
Spermanın yumurtaya gelmesini önlemekle döllenmeyi ve böylece gebeliği engellemiş olur.

Fallop tüplerinin bağlanması ameliyatına ne gibi hallerde başvurulur?
Bir kadının yeteri kadar çocuğu olduğu ve diğer doğum kontrol metotları ile uğraşmak istemediği zamanlar bu ameliyat yoluna baş-vurulabilinir. Bu ameliyat çoğunlukla fiziki bir hastalık veya akli dengesinde bozukluk olan ve bu yüzden bir çocuğa bakacak durumda olmayan bir kadına tavsiye edilir. İlk üç çocuğuna sahip kadın son doğumunu sezaryenle yapmışsa bu usul tatbik edilebilir. Bu ameliyat ayrıca irsi olan tehlikeli bir hastalığı doğacak çocuğa vermekten çekinen bir kadına da yapılması uygundur. Bu ameliyatı olacak kadın ve eşinin ameliyattan önce operatöre yazılı olarak başvurmaları gerekir.

Erkeğin meni kanalının kesilmesiyle eşinde gebelik nasıl önlenir?
Meni kanalının kesilmesiyle orgazm halinde spermanın ifrazatı önlenmektedir.

Bu gibi ameliyata ne gibi durumlarda başvurulur?
Bir çiftin gerekli sayıda çocuğu olduğu zaman ve kocanın karısına ameliyat yapılması gerekçesini önlemek için. Meni kanalının kesilmesi ile erkek kudretinden hiçbir şey kaybetmez ve cinsel temastan ameliyat öncesi kadar zevk duyar.

Bu gibi ameliyatlar yaptıran kadın ve erkekler, tekrar ameliyat olmak suretiyle çocuk yapma niteliklerini yeniden elde edebilirler mi?
Bağlanan veya kesilen uzuvların yeni bir ameliyatla önceki haline getirilmesi çok az oranda başarılı olabilmektedir. Bunun içindir ki taraflar böyle bir ameliyata başvurmadan önce uzun süre düşünmeleri ve çabuk verilecek kararlarla hareket etmemeleri gerekmektedir.