Doğum Kontrolü

Rahim İçi Araçları « Doğum Kontrolü

Spiral veya diğer rahim içi araçları nedir? Bunlar rahimdeki boşluğa yerleştirilen plastik gereçlerdir. Bunlar nasıl yerleştirilir? Bunların yerleştirilmesi basit olmakla beraber bir doktor tarafından yerleştirilmeleri gereklidir. Anestezi kullanmaya gerek yoktur. Bunlar ne derece emniyetlidir? Bunların emniyet oranı yüzde 95 olarak kabul edilmektedir. Bunlar rahimde ne kadar süre bırakılabilinir? Bunlar aylarca rahimde bırakılabilinir. Bunların çıkarılması için rahmin dışında bırakılan ve cihaza bağlı olan küçücük bir ipin çekilmesi yeterlidir. Spirallerin devamlı kullanılması... Devamı »»»

Doğum Kontrol Hapları « Doğum Kontrolü

Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır? Bu haplar ağızdan alınır ve kadının yumurta üretmesini önler. Kadın yumurta yapmadığı müddetçe dölyoluna veya Fallop tüplerine ne kadar meni girerse girsin kadının gebe kalması olanaksızdır. Bu haplar ne derece emniyetlidir? Doktorun tavsiye ettiği şekilde alındıkları taktirde yüzde yüz emniyetlidirler. Haplar hangi zamanlarda alınmalıdır? a.  Adet başladığından beş gün sonra birinci hap alınmalıdır. b.  Bundan sonra yirmi ila yirmi iki gün süreyle günde bir hap alınmalıdır. c.  Haplar daima günün aynı saatinde alınmalıdır. d.  Yirminci ya da... Devamı »»»

Cerrahi Doğum Kontrol Yöntemleri « Doğum Kontrolü

Kısırlaştırma hangi ameliyat usulleri ile temin edilebilir? Kadında ameliyat Fallop tüplerinin kesilip bağlanmasını kapsar. Erkekte ise testislerden spermayı meni keselerine nakleden meni kanalının kesilmesini gerektirmektedir. Bu ameliyatlar önemli değilse de, birçok doğum kontrol metotları bulunurken, bunlara başvurmak çok aşırı bir hareket olarak kabul edilmektedir. Fallop tüplerinin bağlanması doğum kontrolünde ne derece tesirlidir? Spermanın yumurtaya gelmesini önlemekle döllenmeyi ve böylece gebeliği engellemiş olur. Fallop tüplerinin bağlanması ameliyatına ne gibi hallerde başvu... Devamı »»»

Prezervatifler « Doğum Kontrolü

Prezervatif nedir? Prezervatif, erkek organı üzerine yerleştirilen kauçuktan yapılmış kılıf veya mahfazalardır. Bunlar boşalmadan sonra meniyi içerlerinde muhafaza etmektedirler. Prezervatifler günümüzde çok kullanılmakta mıdır? Son yıllarda pelte, köpük, spiral ve haplar doğum kontrolünde kullanılmaya başlandıktan sonra prezervatiflerin bu yolda kullanılması büyük ölçüde azalmıştır. Ancak bundan otuz ila kırk yıl öncesi en çok kullanılan bir doğum kontrol metodu idi. Doğum kontrolü için prezervatif kullanılması iyi bir metot mudur? Evet. Eğer herhangi bir nedenle kadına spiral yerleş... Devamı »»»

Duşlar « Doğum Kontrolü

Duş nedir? Dölyolu kanalının şırınga veya suyla yıkanması demektir. Cinsel temastan sonra duş yapmak emniyetli bir doğum kontrol metodu mudur? Hayır. Bu doğum kontrol metotlarının en az emniyetli olanıdır. Dölyolunun bütün yarık ve kıvrımlarına dolan meniyi su veya şırınga yoluyla çıkarabilmek olanaksızdır. Üstelik, boşalmadan sonra, üç dakika içinde, milyonlarca aktif sperma servikse girmiş olacaktır ve bunları yıkamayla çıkarabilmek imkansızdır. Duş sularına kimyasal maddeler ilave ederek duş daha etkili hale getirilebilinir mi? Bunların hiçbir yararı olamaz, üstelik hassas dölyolu ... Devamı »»»

Vajinal Diaframlar,kontraseptif Jeller,köpükler, Kremler,süpozituarlar « Doğum Kontrolü

Dölyolu diaframı nedir? Bu yuvarlak lastikten yapılan bir cisim olup dölyolu içerisine tıpatıp yerleştirilir ve serviksi tamamen kapatır. Bir kadın diafram satın almadan bir doktora danışmalı mıdır? Evet. Çünkü ancak bir doktor hangi ölçüde bir diaframın kullanılması gerekli olduğunu saptayabilir ve bunun kullanılması ile ilgili bilgiyi diaframı kullanacak kadına anlatabilir. Bir kadın diaframı yerleştirirken nasıl bir vaziyet almalı? Hangi vaziyet en kolayına gelirse. Bazı kadınlar sırt üstü yatarak bacaklarını karınlarına kadar yukarı doğru bükerek diaframı yerleştirmeyi tercih eder... Devamı »»»

Doğum Kontrolü « Doğum Kontrolü

Doğum kontrolü nedir? Gebeliği önlemek için cinsi münasebetlerde alman tedbirlerdir. İki genç evlenmeden önce doğum kontrolü tatbik edip etmeyeceklerini kararlaştırmaları doğru bir hareket midir? Evet. Böyle bir durumu önceden görüşmeleri çok doğru bir hareket olur. Evlilikten önce açıkça ve çekinmeden bu durumun ele alınması, sonradan doğum hakkında ortaya çıkabilecek tartışmaları önlemeye yararı olur. Eğer evlenecek çift bu konuda ortak bir anlaşmaya varamadıkları takdirde ailelerine danışmaları gerekir. Evlilikte bir tarafın, öbür tarafın bilgisi olmadan doğum kontrolüne başvurması çok... Devamı »»»

Ritm Yöntemi « Doğum Kontrolü

Ritim metodu nedir? Bu bir nevi cinsi münasebette bulunmamak metodudur. Bu tür uygulamada bir kadının ayın belirli günlerinde gebe kalması ihtimali çok az olduğundan yalnız o günlerde cinsel temasta bulunur. Ritim metodu nasıl tatbik edilir? Çocuk doğuracak yaşta olan normal bünyeli bir kadının yumurtalığında her ay bir yumurta oluşur ve ayrılır. Bu "yumurtlama" olarak adlandırılır. Genellikle bir kadın normal de yirmi sekiz günlük adetler arasındaki periyodun ortasında bu gerçekleşir. Normal olarak "yumurtlama" nın adetten on dört gün sonra olması gerekir. Ancak bu "yumurtlama" on ikinci... Devamı »»»