Ergenlikler

Ergenlikler « Deri ve Derialtı Dokuları  

Ergenlik nedir?
Yüzde ve bazı hallerde göğüs ve sırtta beliren siyah başlı yağ birikintileri ve sivilcelerdir. Bunlar genellikle büyüme çağında olan genç erkek ve kızlarda belirir.

Gelişmekte olan gençlerde hafif ölçüde ergenlik gelişmesi normal midir?
Evet.

Ergenlik neden meydana gelir?
Nedeni kesin olarak bilinmemekteyse de, tahminlere göre ergenlik, bazı hormonların fazla salgılanmasından meydana gelen değişikliklerin yol açtığı gudde fonksiyonunda oluşan bir arızadan ileri gelmektedir.

Ergenlik her zaman tedavi gerektirir mi?
Bazı hafif halleri hiçbir tedavi gerektirmez. Eğer sivilceler ve karabaşlar çok fazlaysa ve kişi bunlardan dolayı hem fiziki ve hem de psikolojik bakımdan rahatsız olmaktaysa, tedaviye başvurulması önemli ve gereklidir.

Ergenlik tedavi edilebilir mi?
İyi bir yönetim ile, vakaların büyük çoğunluğunda bu durum büyük çapta bir iyileşecek veya tam bir tedavi elde edilmiş olacaktır.

Karabaşları sıkmak tehlikeli olabilir mi?
Gerektiği yolda yapılmazsa evet. Bu işlemin nasıl yapılacağı doktor tarafından gerekli kişiye anlatılacaktır.

Ergenlik sivilceleri olan kişinin yüzünü sık sık su ve sabunla yıkaması gerekli ve önemli midir?
Evet. Yüzün günde en az üç veya dört kez yıkanması çok yararlı olmaktadır. Ancak, bazı deriler çok hassas olabileceğinden tahriş olmamaları için çok itina sarf edilmelidir.

Ultraviyole tedavileri yararlı mıdır?
Evet. Ama bu tedaviler doktor nezaretinde yapılmalıdır.

X ışınları tedavi metotları ergenlik tedavisinde tesirli midir?
X ışınları inatçı ergenlik durumların tedavisinde çok yararlı olmakla beraber, X ışınları radyasyonunun tehlikelerini göz önünde bulunduran dermatologlar, bu tedavi metodunu çok az şekilde kullanmaktadırlar. Ergenlik sivilcelerinin önce başka tedavi metotları ile tedavi edilmeleri gayretleri sarf edilmelidir ve bütün bunlar yetersiz görüldüğü takdirde X ışınlarıyla tedavi yoluna gidilmelidir.

Güneş ışını ergenlik için yararlı mıdır?
Evet. Yaz aylarında güneş ışınları fazla olduğu zaman ergenlik sivilcelerinde büyük bir iyileşme belirtileri gösterir.

Ergenlik deride yara veya bere bırakır mı?
İyi tedavi edildiği taktirde, birçok hallerde çok az ve belirsiz izler kalır. Ancak, bazı kişilerde, özellikle psikolojik yönden, yara ve berelerin bıraktıkları izler ciddi problemler teşkil edebilir.

Ergenliğin bıraktığı izler nasıl tedavi edilebilir?
Son yıllarda deri düzenlenmesi (dermabrasion) diye, adlandırılan yeni bir teknik geliştirilmiştir. Bu tedavi usulünde derinin yüzeydeki tabakaları yaranın dibine kadar kazınır. Deri iyileştiği zaman ya yara gitmiştir veya deri girintisi azalmıştır; böylece genel görünüş büyük ölçüde düzelmiş olmaktadır.

Deri düzenlenmesi nasıl yapılır?
Derinin üst yüzeyini kazıyıp alan, dönen bir düzleme makinesiyle yapılır.

Deri düzenlenmesi sancılı bir işlem midir?
Hayır: Çünkü düzenlenme işlemine başlamadan deriye lokal anestezi yapılmaktadır.