Deri ve Derialtı Dokuları

Yağ Kistleri « Deri ve Derialtı Dokuları

                Yağ kistleri başka adlarla tanınmakta mıdır? Evet. Bunlara deri kisti de denmektedir. Yağ kistleri genellikle vücudun nerelerinde gelişmektedir? Bu kistler vücudun her tarafında gelişebilmekte iseler de, genellikle kafatasını kaplayan deride, yüzde ve sırtta görülmektedir. Yağ kistleri sancı yapmazlarsa da alınmaları gerekmekte midir? Büyüdükleri takdirde evet. Bu kistler uzun süre yerlerinde bırakıldıkları zaman enfekte olma eğilimini göstermektedirler. Yağ kistleri tehlikeli midir? Hayır. Yağ kistleri iltihaplandığı zaman alınabilir mi? Genellikle hayır. İlt... Devamı »»»

Benler Ve Siğiller « Deri ve Derialtı Dokuları

Benler tehlikeli midir? Bunların büyük çoğunluğu tehlikeli değildir. Bir benin habis olduğu veya habis olma eğiliminde bulunduğu nasıl anlaşılır? Bir ben veya doğuştan gelen bir leke, birdenbire büyümeye ve renk değiştirmeye başlarsa ya da elbiselerden tahriş olup kanamaya başlarsa, derhal muayene edilmeli ve habislik durumu olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu benlerin büyük çoğunluğu selim olma eğilimindedir. Ancak bunların erken bir tarihte alınması ileride kansere dönüşmeleri ihtimalini ortadan kaldırmış olacaktır. Operatör veya cildiyeci hangi benin yerinde bırakılması ve hangi benin ... Devamı »»»

Bağdokusu Tümörleri « Deri ve Derialtı Dokuları

Fibromlar en çok vücudun hangi kısımlarında gelişirler? Kol ve bacak derilerinde, ancak vücudun başka yerlerinde de görülürler. Bağdokusu tümörlerinin tedavileri nasıl yapılır? Eğer büyürler veya sancı yaparlarsa cerrahi müdahale ile alınmaları gerekecektir. Bağdokusu tümörleri kanserleşme eğilimi gösterirler mi? Nadiren böyle bir vakaya rastlanmaktadır. Bağdokusu tümörleri bir defa alındıktan sonra tekerrür etme eğilimini gösterirler mi? Hayır.... Devamı »»»

Yağ Tümörleri « Deri ve Derialtı Dokuları

Yağ tümörleri (lipomlar)  yaygın mıdır? İnsan vücudunda gelişen selim tümörler arasında yaklaşık en yaygını yağ tümörleridir. Yağ tümörleri genellikle vücudun hangi taraflarında gelişirler? Vücudun her tarafındaki derialtı dokularında veya kas bohçaları aralarında gelişebilirler. Yağ tümörleri sancı yapar mı? Genellikle yapmazlar. Yağ tümörlerinin habis tümörlere dönüşme eğilimleri var mıdır? Bu hal çok nadir vakalarda görülür ve tümörün birdenbire veya çabucak büyümesiyle belirlenir. Bir yağ tümörünün ne zaman alınması gerekmektedir? Büyüme eğilimi gösterdiği hallerde tahriş ... Devamı »»»

Ganglionlar « Deri ve Derialtı Dokuları

Ganglion nedir? Bir kiriş veya eklem, kisti, genellikle bileklerde görülür. Ganglionlar özellikle parmaklar ve ayaklarda, ayrıca vücudun başka yerlerinde de gelişirler. Ganglion nasıl tedavi edilir? Fazla büyümekteyse veya sancılı ise cerrahi müdahale ile alınmasıyla. Bilekteki  gangliona bir cisimle  vurarak bunun  kırılması doğru bir hareket olur mu? Hayır. Bu kötü bir tedavi yöntemidir ve tekerrüre yol açabilir. Ganglionlar alındıktan sonra tekerrür etme eğilimini gösterirler mi? Evet, yaklaşık vakaların % lO'unda. Tekerrür eden bir ganglion nasıl tedavi edilir? İkinci kez ... Devamı »»»

Cilt Kanseri « Deri ve Derialtı Dokuları

Deri kanseri tedavi edilebilir mi? Yaklaşık her deri kanseri, erken tedaviye başlanmışsa, tam anlamıyla tedavi edilebilmektedir. Deri kanserinin bazı erken belirtileri hangileridir? Bir hastanın bu hastalığa kendisi teşhis koyabilmesi ancak çok nadir hallerde mümkün olmaktadır. En iyi çare lokalize bir yaranın bir ay içerisinde tedaviye cevap vermediği hallerde doktora başvurulmasıdır. Deri kanserinin tedavi metotları nedir? a.  Kanserli yerin etrafındaki sıhhatli derilerle birlikte ve derialtında etrafındaki dokuların cerrahi ensizyon ile alınmasıyla. b.  Bazı deri kanserleri elektr... Devamı »»»

Sedef Hastalığı « Deri ve Derialtı Dokuları

Sedef hastalığı nedir? Vücudun herhangi bir tarafında ama genellikle dirseklerde, diz kapaklarında ve kafatasını kaplayan deride kırmızımtrak veya gümüşi renklerde ve plakalar halinde meydana gelen kronik bir deri hastalığıdır. Sedef hastalığı irsi olabilir mi? Bazı ailelerin ötekilerden daha fazla bu hastalığa yakalanma eğiliminden olduklarına dair birçok deliller vardır. Sedef hastalığı tedavi edilebilir mi? Tedaviye leke ve plakaların ortadan kaybolması temin edilebilinmekteyse de bunların tekerrür etme eğilimleri bulunmaktadır. Sedef hastalığı bulaşıcı mıdır? Hayır. Sedef h... Devamı »»»

Lupus « Deri ve Derialtı Dokuları

Lupus nedir? Genellikle insanın yüzünde görülmekle beraber başka taraflarında da gelişebilen bazı tür deri hastalıklarına lupus (deri veremi) denmektedir. Lupus bazen de iç organlarıyla ilişkili görülmektedir. Lupusun çeşitleri var mıdır? Evet. Bir tipi de "lupus vulgaris" olarak adlandırılmaktadır. Eritemli lupus nedir? Bu hastalık çoğunlukla "kelebek alanı" olarak nitelenen yüzün orta kısmında meydana gelmekte ve burun ile iki yanağı kaplamaktadır. Eritemli lupusta güneşte kalmak tehlikeli midir? Evet. Bu, hastalığın büyük ölçüde şiddetlenmesine yol açabilir. Eritemli lupus c... Devamı »»»

Pitiriasıs Roze « Deri ve Derialtı Dokuları

Pitiriasis roze nedir? Genellikle ilkbahar ve sonbaharda meydana gelen ve nispeten yaygın olan bir deri hastalığıdır. Pitiriasis roze nasıl teşhis edilir? Göğüste, sırtta, kollarda veya ayaklarda kırmızımtrak bir lekeyle başlar. Bu lekenin mantar hastalığındaki lekeye benzerliği olabilir ve buna çok kez «anne lekesi» veya «haberci lekesi» denir. Bu leke görüldükten birkaç hafta içerisinde bütün vücudu bir kızıllık kaplar, bu kızıllıkla birlikte ateş, kaşıntı ve kırıklık gelebilir. Pitiriasis roze bulaşıcı mıdır? Hayır. Pitiriasis roze nasıl tedavi olunur? Belli bir tedavisi yoktur... Devamı »»»

Vitiligo « Deri ve Derialtı Dokuları

Vitiligo nedir? Derinin bazı alanlarındaki renk maddesinin pigment kaybolmasıdır. Vitiligo neden meydana gelmektedir? Nedeni bilinmemektedir. Vitiligo tedavi edilebilir mi? Bazen tesirli olan yeni ilaçlar geliştirilmiştir. Ancak, bunlar tehlikeli sonuçlara neden olabileceklerinden, muhakkak surette doktor kontrolü altında alınmaları gerekmektedir. Sarmaşık zehirlenmesi bir deri alerjisi midir? Evet, bazı kişilerin bu zehirli sarmaşığa fazla alerjik olmalarından ileri gelmektedir. Başka kişiler başka bitkilere karşı alerjik olabilirler; örneğin çuha çiçeği, sumak, zehirli meşe gibi... Devamı »»»

Deri Ve Derialtı Dokularında Cerrahi Durumlar « Deri ve Derialtı Dokuları

Deri tümörleri ve kistleri veya derialtı dokularında gelişen tümör veya kistler sık görülen bir olay mıdır? Dünyada az kişi vardır ki hayatlarında bir kez olsun derilerinde veya derialtı dokularında bir tümör veya kist gelişmemiş olsun. Deri veya derialtı dokularında cerrahi müdahale gerektirecek durumlar hangileridir? a. Yağ salgılayan kistler. Bu kistler veya torbalar yağ salgılayan guddelerin tıkanması halinde meydana gelir. Salgı dışarı çıkamamakta ve kist veya torba halinde toplanmaktadır. e. Benler. Yaklaşık her kişinin vücudunun bir kısmında benler bulunmaktadır. Bunlar renksiz, k... Devamı »»»

Banyo Ve Cilt « Deri ve Derialtı Dokuları

İnsanlar kaç kez banyo yapmalı? Ciltleri kuru olan kimselerin, soğuk havalarda fazla banyo yapmaları yüzünden ciltlerinin tahriş olarak kaşıntı yaptığı çok kez görülmektedir. Bu gibi kişilerin haftada bir veya en çok iki defadan fazla banyo yapmaları tehlikelidir. Ancak, kişinin işi fazlasıyla kirlenmesine yol açmaktaysa, daha sık banyo yapması gerekir. Derileri hassas olanların banyo yapmaktan dolayı ciltlerinin tahriş olmasını önlemeleri nasıl mümkün olabilir? Bazı özel tip sabunların kullanılması bu konuda yardımcı olabilir. Haftada bir veya iki kez banyo yapmakla yetinenler vücutla... Devamı »»»

Terleme Ve Vücut Kokuları « Deri ve Derialtı Dokuları

Fazla terleme neden ileri gelir? Bu durum genellikle deri altındaki ter bezlerinin dengesiz veya asabi nedenlerle aşırı çalışmalarından ileri gelmektedir. Bu durum çoğunlukla gelişmekte olanlarda ve gençlerde görülmektedir. Fazla terleme tedavi gerektirir mi? Genel bir kural olarak hayır. Ancak, cilt fazla terden dolayı tahriş olma veya bozulma belirtileri göstermekteyse, o zaman fazla terlemeyi önlemek için bazı usûllere başvurulması gerekecektir. Reklamları yapılmakta olan deodorantlar fazla terlemeyi ve ten kokusunu önleyebilir mi? Evet. Fakat derileri hassas olan kimseler bu prepa... Devamı »»»

Uçuklar « Deri ve Derialtı Dokuları

Uçuk nedir? Uçuklar, deride meydana gelen bir virüs enfeksiyonudur. Bunlar genellikle yüzde ve çoğunlukla dudakların etrafında meydana gelir. Bu tip enfeksiyonun tekrar tekrar meydana gelmesinin sebepleri nedir? Bazı kişilerde bu tekerrürler, yüz fazla tahriş olduğu zamanlarda meydana gelmektedir. Bu durum genellikle yüzün fazla rüzgara veya güneşe maruz kaldığı hallerde gelişmektedir. Ayrıca ateşli başka enfeksiyonlar ve adet hallerinde de uçuklar olabilmektedir. Yüz, rüzgar veya güneşe fazla maruz kaldığı hallerde uçuklar koruyucu merhemlerin kullanılmasıyla önlenebilir.... Devamı »»»

Mantar Hastalığı « Deri ve Derialtı Dokuları

Mantar hastalığı nedir? Mikroskobik küçüklükte bir bitkinin deride meydana getirdiği bir mantar enfeksiyonudur. Muhtelif tip mantar hastalıkları var mıdır? Mantar, kafatasını kaplayan deride meydana gelirse "tinea capitis", ayaklarda olursa atlet ayağı, vücutta gelişirse "tinea corporis" ve kasıkta olursa "tinea cruris" olarak adlandırılmaktadır. Mantar bulaşıcı bir hastalık mıdır? Evet, bir dereceye kadar.Ancak kızamık, suçiçeği vb. hastalıklar kadar bulaşıcı değildir. Hastanın ayrı havlu, terlik kullanması ve bunun gibi basit tedbirler alması bulaşmayı önlemek için yeterlidir. Bü... Devamı »»»

Saçlar:kellik,saç Dökülmesi,saçların Yıkanması,vücutta Aşırı Kıllanma,elektroliz,saç Boyama « Deri ve Derialtı Dokuları

Kelliğin yeterli bir tedavi metodu var mıdır? Birçok değişik tipte kellik vardır. Bazı kelliklere hiçbir yardımda bulunulamadığı için kellik tipi hakkında tam bir teşhise varılması önemlidir. Doktorunuz size tedavi edilebilecek bir tip olup olmadığını söyleyebilecektir. Sözde tedaviler hakkındaki reklamlara kanarak boşuna paranızı sarf etmeyin. Kellik irsi midir? Doğrudan doğruya değil ama, kel eğilimi irsi olabilir. Geniş ölçüde reklamları yapılan ilaçlar,  kel  başta  saç  büyümesine yardımcı olabilirler mi? Hayır. Kafatası derisi masajı kelliğe yardımcı olabilir mi? Kelliğin ti... Devamı »»»

Kepeklenme « Deri ve Derialtı Dokuları

Seboreik dermatit nedir? Kafatasını kaplayan deri ile ilgili olduğu zaman kepek meydana getiren bir deri hastalığıdır. Kepek nedir? Kafatasını kaplayan deride görülen pullara ve kabuklara kepek denir. Bu durum genellikle saçları besleyen yağ guddelerinin iyi çalışmamalarından ileri gelir. Kepek bulaşıcı mıdır? Hayır. Kepek tedavisi için etkili metotlar var mıdır? Evet. Bu durumu tedavi edecek veya duraklatacak ilaçların ne olduğunu doktorunuz size söyleyecektir.... Devamı »»»

Mayasıl « Deri ve Derialtı Dokuları

Mayasıl nedir? Mayasıl, soğuk ve rutubetli havada kalmaktan ileri el ve ayak parmaklarında, burunda, kulaklarda bir kızıllaşma olup, kaşıntı ve sancı ile birlikte yanma da meydana getiren bir rahatsızlıktır. Mayasıl aslında bir soğuk çatlaması mıdır? Hayır.   Ancak bu durum uzun süre kötü hava şartlarında açıkta kalmaktan ileri gelmektedir. Mayasıl görüldüğü hallerde doktora başvurulmalı mıdır? Evet. Sürekli olan bir mayasıl, derideki kan dolaşımının düzensizliğiyle ilişkilidir.... Devamı »»»

Keloit « Deri ve Derialtı Dokuları

Keloit nedir? Bir aşınma, yırtılma veya yaralanmadan sonra meydana gelen ve normalin üstünde kabuk bağlaması halinde görülen bir deri tepkisidir. Yara düz ve beyaz bir çizgi halinde iyileşeceği yerde; iyileşen yara kalın, çıkıntılı ve kızıl renkte bir kabukla örtülür. Kabuk düşünce o alan yine çevresinden kabarık bir durum arz eder. Keloit neden ileri gelmektedir? Nedeni bilinmemektedir; Bazı kişilerin derisi bu şekilde iyileşmektedir. Keloitler nasıl tedavi edilir? Ameliyata alınır ve sonra yara alanı X ışınları ile radyasyona tabi tutulur. Keloitlerin % 50'si bu şekilde tedavi edile... Devamı »»»

Uyuz « Deri ve Derialtı Dokuları

Uyuz nedir? Küçük parazit veya haşerelerden oluşan bir enfeksiyonla meydana gelen bir çeşit deri hastalığıdır. Uyuz nasıl belli olur? Vücudun büyük bir kısmında kaşıntılar, kızartı ve kabarıklar gelişir. Geceleri hastanın durumu ağırlaşır. Uyuz çok kez çocuklarda mı olur? Evet. Çocuklarda görülen deri hastalıkları arasında başta gelenlerden biridir. Ya okuldaki bir arkadaşından veya oynadığı bir çocuktan bulaşmış olabilir. Uyuz çok kez ailede bir kişiden fazlasında görülmekte midir? Evet. Uyuz bulaşıcı mıdır? Evet. Uyuz tedavi edilebilinir mi? Evet. Hastalığı çabucak tedav... Devamı »»»

Deri Ve Derialtı Dokuları « Deri ve Derialtı Dokuları

Diyet, cilt ve tene tesirli olur mu? Evet. Bazı gıdalar mevcut bir cilt bozukluğunu ağırlaştırabilir. Kişiler kendi tecrübeleri ve doktor tavsiyelerine dayanarak hareket etmelidirler. Kozmetikler cilde zararlı olabilir mi? Sağgörülü bir şekilde ve normal bir ciltte kullanıldıkları takdirde kozmetikler zararlı olmaz; hatta bazı hallerde yararlı bile olabilirler. Ancak, bazı cilt bozukluklarında kozmetikler cilde zararlı olabilirler. Özellikle bu gibi kozmetiklere alerjik olan kişilerde kozmetikler derideki gözenekleri tıkadıkları zaman çok zararlı olabilirler. Masaj cilde yararlı olur m... Devamı »»»

Ergenlikler « Deri ve Derialtı Dokuları

Ergenlik nedir? Yüzde ve bazı hallerde göğüs ve sırtta beliren siyah başlı yağ birikintileri ve sivilcelerdir. Bunlar genellikle büyüme çağında olan genç erkek ve kızlarda belirir. Gelişmekte olan gençlerde hafif ölçüde ergenlik gelişmesi normal midir? Evet. Ergenlik neden meydana gelir? Nedeni kesin olarak bilinmemekteyse de, tahminlere göre ergenlik, bazı hormonların fazla salgılanmasından meydana gelen değişikliklerin yol açtığı gudde fonksiyonunda oluşan bir arızadan ileri gelmektedir. Ergenlik her zaman tedavi gerektirir mi? Bazı hafif halleri hiçbir tedavi gerektirmez. Eğer ... Devamı »»»

İmpetigo « Deri ve Derialtı Dokuları

İmpetigo nedir? İmpetigo bulaşıcı bir cilt enfeksiyonudur. Genellikle çocuklarda olmakla beraber, büyüklerde de gelişebilir. Bu hastalık çok bulaşıcı mıdır? Evet. İmpetigonun belirtileri nedir? İlk önce bir çatlak şeklinde görülür ve çok kısa sürede bir kabuk halinde gelişir. Genellikle yüz ve eller gibi vücudun havaya açık olan yerlerinde meydana gelir. İmpetigo nasıl tedavi edilir? Antibiyotikli merhemlerin kullanılmasıyla. Bu merhemler impetigoyu tedavi etmekte tesirli midir? Evet. Hastalık birkaç gün gibi kısa sürede geçer. Hastalığın ailenin başka fertlerine bulaşmasın... Devamı »»»

Atlet Ayağı « Deri ve Derialtı Dokuları

Atlet ayağı nedir? Ayak derisinde meydana gelen bir mantar enfeksiyonudur. Mantar nedir? Mantar, mikroskobik tipte küçücük bir bitki hücresi olup ciltte gelişebilir ve bazı hallerde enfeksiyona neden olur. Atlet ayağı yaygın bir hastalık mıdır? Evet. Deri hastalıklarından en yaygın olanlarından biridir. Atlet ayağı bulaşıcı mıdır? Evet, ancak fazla bulaşıcı değildir. Atlet ayağı nasıl önlenebilir? Ayakların temiz, serin ve kuru tutulmasıyla. Bu, her gün çorap ve hatta ayakkabı değiştirilmesini gerektirmektedir. Banyo yaptıktan sonra ayak parmaklarının araları iyice kurulanmalı... Devamı »»»

Egzama « Deri ve Derialtı Dokuları

Egzama nedir? Derinin kaşınması, sulanması ve bu suların sızıntı şeklinde akması hallerinde kullanılan genel bir terimdir. Egzama vücudun hangi taraflarında olur? Genellikle ellerde görülürse de vücudun başka yerlerinde de meydana gelebilir. Ev kadını egzaması nedir? Bu durum genellikle ev işlerinde deterjanların ve başka kimyasal maddelerin fazla miktarda ve dikkatsizce kullanılmasından ileri gelen, ellerin bir çeşit tahriş olması halidir. Kadınların çoğunluğunda deterjan kullanmaktan egzama gelişir mi? Hayır. Kadınların büyük çoğunluğunun ciltleri genel deterjanlara karşı dayanı... Devamı »»»