Çocuk Davranışı

Çocuk Davranışı « Çocuk Davranışı  

Bebekler neden ağlar?
a.  Aç oldukları için.
b.  Islandıkları veya kirlendikleri için.
c.  Annenin vücudu ile yakın temasa hasret kaldıkları için.
d.  Hastalanmış veya sancılanmış oldukları için. (Hastalık ve ağrı, ağlama nedenlerinin en nadirleridir.)

Bebeğin yukarıda bahsedilenlerden hangisi sebebiyle ağladığı nasıl anlaşılabilir?
Eğer bebek aç olduğu için ağlamaktaysa; doyurulduğu zaman ağlaması kesilecek. Eğer ıslanmış veya kirlenmişse; çocuk, bezi değiştirilince ağlama hali duracak. Eğer annesinden yakınlık beklemekteyse kucağa alınır alınmaz artık ağlamayacak. Eğer ağlama hali devam etmekteyse, o zaman bu; çocuğun hasta olduğunu gösterir.

Hasta olan bir bebeğin ağlama tarzı normal olan bebeklerin ağlama tarzına benzer mi?
Genellikle hayır. Çocuğun ateşinin yükselmesi, bir kızıllık, kusmak, ishal, vb. hallerde çocuğun ağlamasını birkaç kez duyan anne ve babalar, bundan sonra normal ve hasta çocuk ağlamaları arasında ayırım yapmasını öğrenecektir. Üstelik, çocuk hasta ise, ona şefkat ve ilgi göstermek ağlamasını durdurmak için yeterli hareketler olmayacaktır.

İki veya üç aylık bir bebeğin devamlı olarak annesinin veya dadısının kollarında bulunmasını istemesi normal midir?
Evet. Bu gibi hallerde en iyi şey bebeğin biraz ağlamasına aldırış etmemek ve onu kucağa almamaktır.

Bir bebeğin her ağlamasında onu kollarına almayan anne çocuğunu ihmal etmekte midir veya her ağladığında onu kolları arasına alan anne çocuğu şımartmakta mıdır?
Bir uzlaşma yolu bulunmalıdır. Zeki bir anne kısa bir süre içerisinde bebeğin gerçek alakaya ihtiyacı olduğu zaman ile şımartılmak istediği zaman arasında ayırım yapmasını öğrenecektir.

Bebekler geceleri daha çok ağlamak eğiliminde midirler?
Evet. Çünkü geceleri daha az ilgi görmektedirler. Ayrıca, bazı bebekler gecelerin "yalnızlığını" hissetmektedirler; bu yalnızlığı gidermek ve yanlarında birisinin bulunmasını sağlamak için ağlamaktadırlar.

Geceleri ağlayan ve şımarık haller gösteren bir bebeğin kaldırılarak kucakta gezdirilmesi doğru bir hareket midir?
Evet ama, abartmamak şartıyla. Çocuğu kısa bir süre kollarınız arasına alın ve kendisine şefkat gösterin. Ağlaması durursa yine indirin. Yine ağlarsa, en iyisi kendisiyle ilgilenmemektir. Ancak, yanında bulunduğunuzu ve gerçek ihtiyacında sizi bulabileceğini kendisine belli edin.

Bebeğin aşırı derecede ağlaması bir fıtığın gelişmesine neden olabilir mi?
Hayır.