Burun ve Sinüzüt

Burunda Estetik Cerrahi « Burun ve Sinüzüt

Bütün burun biçimsizlikleri estetik cerrahi ile düzeltilebilinir mi? Yaklaşık bütün biçimsizlikler (deformiteler) estetik cerrahi ile bir dereceye kadar düzeltilebilinir. En genel burun biçimsizlikleri hangileridir? a.  Burkuk burun (twisted nose). b.  Burnun veya burun deliklerinin ucunda biçimsizlikler. c.  Burun köprüsünde ve çatısında çöküklük. d.  Çengel veya kambur burun. Burnun belli bir görünüşü var mıdır? Hayır. Değişik toplumların ve ırkların ayrı ayrı güzellik ve kabullenme standartları vardır. Ancak, bugünkü toplumda en kabul edilen ve beğenilen açı dudak ve burun arası... Devamı »»»

Burun Kanaması « Burun ve Sinüzüt

Burun kanaması neden ileri gelir? Lokal veya genel nedenlerden veya ikisinin birleşiminden burun kanaması ileri gelebilir. Bazı hallerde hiçbir neden görülmemektedir. Burun kanamasının bazı lokal nedenleri hangileridir? a.   Buruna veya kafatasının alt kısmında herhangi bir yaralanma. b.   Burunda yabancı bir cismin bulunması. c.   Burun operasyonları. d.  Aşırı öksürükten, aksırmadan veya burun silinmesinden. e.  Burun karıştırılmasından. f.   Frengi veya verem gibi hastalıklardan ileri gelen yaralardan. g.  Burunda veya sinüslerde bulunan habis tümörlerden. h.  Burundaki sümük be... Devamı »»»

Burun Polipleri « Burun ve Sinüzüt

Burun polipleri nedir? Burnun iç duvarlarından ve sinüslerden pırtlayan üzüm salkımı biçimi şişkin dokular topluluğudur. Burun poliplerinin neden ileri geldiği bilinmekte midir? Bunun bir alerjiden ileri geldiği sanılmaktadır. Burun polipleri ne gibi belirtiler gösterir? Eğer polipler küçük ve az sayıdaysa hiçbir belirti olmayabilir. Çok kez bunlar solunum yolunu tıkayacak kadar büyük olur ki, burun deliklerin bile dışarıya fırlarlar. Burun polipleri nasıl tedavi edilir? Polipler engelleme yapacak büyüklüğe geldikleri zaman bunların cerrahi müdahale ile alınması gerekmektedir. Anc... Devamı »»»

Burun Sinüsleri:iltihaplar, Sinüs İltihaplarında Cerrahi « Burun ve Sinüzüt

Burun sinüsleri nedir ve nerede bulunurlar? Sinüsler tükürük zarları ile çizilmiş hava yollarıdır. Yüz ve kafatası kemikleri arasında yer almaktadırlar. Küçük açmalardan burun boşluğuyla ulaşım temin ederler. Alın kemiği sinüsler kaşların arkasında ve hemen üstünde bulunan kemiğin içerisinde yer almaktadır. Çene sinüsleri ise gözlerin altındaki çene kemiklerin içerisinde bulunmaktadır. Etmoid sinüsleri burnun yan tarafında gözlerin hemen altında bulunmaktadır. Sfenoid sinüsü ise boğaz hizasının üstünde kafatasının derininde yer almaktadır. Sinüslerin fonksiyonları nedir? Bu hava yolları b... Devamı »»»

Septum Deviasyonu « Burun ve Sinüzüt

Septum deviasyonu nedir? Septum, burnu iki bölüme ayıran kısımdır. Kıkırdak ve kemikten teşekkül etmiştir. Bu bölme eğri olup tam ortada bulunmadığı zaman buna septum deviasyonu veya sapmış septum denmektedir. Septum deviasyonu neden ileri gelir? Bunların çoğu hatalı gelişmeden ileri gelir. Ancak, burunda meydana gelen yaralanmalar kırık veya çıkık gibi olaylar da bu kusurun meydana gelmesine sebep olabilir. Septum deviasyonunun belirtileri olur mu? Genellikle hayır. Çok kişilerde burun tıkanması olmadan belirli septum deviasyonları bulunmaktadır. Belirti olduğu zaman bu bir burun del... Devamı »»»

Burun Ve Sinüzüt « Burun ve Sinüzüt

Burunun yapı ve fonksiyonu nedir? Burun kemik ve kıkırdaktan meydana gelmiş, iki kavitesi (boşluğu) olan ve bir bölüm (septum) ile ayrılan bir organdır. Burun nefes almak için doğal bir hava yoludur. Nefesle içeri çekilen havayı süzerek, nemlendirerek ve ısıtarak bir havalandırma cihazı görevini yapmaktadır. Ayrıca koku alma organı olarak da çalışır. Burun deliklerindeki kıllar tozun boğaza girmesine engel olurlar. Bundan da başka, burun zarının çevresinde yer alan sümük, toz ve bakterileri dışarı atmak görevini de yerine getirmekte ve böylelikle enfeksiyonlara karşı burnu kollamaktadır.... Devamı »»»

Burun Kırılması « Burun ve Sinüzüt

Burun kırılması çok kere meydana gelen bir olay mıdır? Evet. Bu en yaygın yaralanmalardan biridir. Çünkü burun, vücuttaki yerine göre en açık kalan organlardan biridir. Üstelik, burun kemikleri ince ve naziktirler. Burun kanaması her zaman bir kırık mı demektir? Hayır. Kanama burun kemikleri sağlam olduğunda bile çeşitli yaralanmalardan ileri gelebilmektedir. Bunun yanı sıra burun kanamasının nedeni bir kırık olmayabilir de. Burun kanaması her zaman bir kırık sebebiyle mi meydana gelir? Hayır. Burnun kırık olup olmadığını tespit etmek için röntgen çektirilmeli midir? Eğer teşhise şüphe ... Devamı »»»