Böbrek Tüberkülozu

Böbrek Tüberkülozu « Böbrekler ve İdrar Yolları  

Böbrek tüberkülozu asıl (primary) bir hastalık mıdır?
Hayır. Genellikle akciğerlerdeki tüberkülozdan ileri gelen tali bir hastalıktır.

Tüberküloz böbreklere nasıl ulaşır?
Mikroplar kan dolaşımıyla böbreklere ulaşır.

Böbrek tüberkülozunun belirtileri nedir?
Devamlı sancılı ve kanlı idrarla olagelmesi muhtemel hastalıklar arasında böbrek tüberkülozu da yer almaktadır.

Böbrek tüberkülozu teşhisi nasıl yapılmaktadır?
Tüberküloz mikroplarının idrarda bulunmasıyla. Çok kez kobaylara bu idrar enj ekte edilir. Eğer kobaylar birkaç hafta içerisinde tüberküloz arazı gösterirlerse hastada böbrek tüberkülozu teşhisi konmuş olur. Röntgenle de belirli teşhisler yapılması mümkün olmaktadır. Tüberküloz sidik torbasına sirayet ettiği zaman, kist testleri karakteristik belirtiler gösterecektir, Skrotumda ve prostattan ele geçen maddeler de böbrek tüberkülozu teşhisinde yardımcı olabileceklerdir.

Böbrek tüberkülozunun tedavisi nasıl yapılır?
ilk günlerinde teşhis edildiği zaman yeni geliştirilen anti-tüberkü-loz ilaçlarıyle seyri durdurulabilir. Eğer hastalık yalnız bir böbrekte gelişmişse ve epeyce harabetmişse uyuşturucu maddelerin kullanılması ve bu hasta böbreğin çıkarılması tavsiye edilir. İki böbrek de hastalanmışsa yalnız uyuşturucu madde kullanılması gerekli olacaktır. Kullanılan ilaçlar genellikle İsoniazid, Streptomisin, pa-ra-amino-asit-salisilik'tir.

Tüberküloz bir böbrekteyse ve o böbrek çıkarılmışsa, tedavi mümkün olur mu?
Tüberkülozda tedaviden bahsedilemez. Ancak hastalığın ilerlememesinin teminine gayret sarf edilmektedir. Eğer hastalık bir böbrekteyse o böbreğin çıkarılması hastalığın yayılmasını önleyecektir.