Kafatası Ve Beyinde Cerrahi İltihaplar

Kafatası Ve Beyinde Cerrahi İltihaplar « Beyin Cerrahisi  

Kafatası veya beyinde meydana gelen bütün iltihaplar cerrahi müdahale gerektirir mi?
Hayır, iltihap genişlemişse ansefalit, menenjit ve drenaj usulüyle alınılabilecek lokalize olmuş cerahat toplantısı yoksa, ameliyat tavsiye edilmemektedir.

Beyin ve örtüleri nasıl iltihaplanmaktadır?
Sinüzit veya nadir vakalarda yaralanmalar, genellikle kafatası kemiklerinin iltihaplanmasına neden olmaktadır (osteomyelitis). Beyin içinde bir apse ise sinüsler veya kulaklar gibi bitişik organlardan veya ciğer gibi uzak bir organdan gelebilecek bir iltihabın yayılması yoluyla meydana gelebilecektir. Ayrıca kafatasının yarılması veya yarılmalarıyla meydana gelen bir yaradan böyle bir durum ortaya çıkabilecektir.

Kafatasında (osteomyelitis) kemik iliği iltihabı ciddi bir durum mudur?
Evet. Gerektiği şekilde tedavi edilmediği taktirde, yayılması ve beyin iltihabına neden olması tehlikesi vardır. Kemoterapi usulü tedavi ve antibiyotikler bulunduktan sonra bu durumun tehlikesi büyük ölçüde azalmıştır.

Kafatasında kemik iliği iltihabının tedavisi neden ibarettir?
Hastalanan kemiğin ameliyatla alınması ve drenaj yoluyla cerahatin dışarıya çıkarılması. Aynı zamanda antibiyotikler de kullanılmaktadır.

Beyin apsesinin ciddiyet derecesi nedir?
Kemoterapi ve antibiyotiklerin kullanılmasının başlanmasından sonra tedavi yöntemleri çok ilerlemiş olmasına ve bu gibi vakalara rastlantı, bir hayli azalmış olmasına rağmen, beyin apseleri yine de çok ciddi bir durum sayılmaktadır. Tedavisi cerrahi yolda delik açılmasıyla drenaj yapılması yöntemidir.