Beyin Cerrahisi

Giderilemeyen Ağrılar İçin Cerrahi « Beyin Cerrahisi

Ağrı dindirmek için omurilikte ameliyata başvurulur mu? Çok kez ilaçla giderilemeyen ağrılar için beyin cerrahının müdahalesine başvurulur. Bu tür ağrılar çoğunlukla ilerlemiş kanser den ileri gelir. Omurilik içerisindeki yolların ve ağrıyı ileri getiren yer belli olduğundan, bunları kesmekle hasta bir derece rahata kavuşturulabilinmektedir. Bu ameliyat "cordotomy" olarak adlandırılmaktadır. Vücudun bir kısmına hizmet eden sinirleri (omuriliğe girerken) de kesmek mümkündür. Böylece bu kısım bütün histen yoksun bırakıldığı için ağrı ortadan kaldırılmaktadır. Bu prosedür "rhizotomy" olarak adla... Devamı »»»

Kafatası Ve Beyinde Cerrahi İltihaplar « Beyin Cerrahisi

Kafatası veya beyinde meydana gelen bütün iltihaplar cerrahi müdahale gerektirir mi? Hayır, iltihap genişlemişse ansefalit, menenjit ve drenaj usulüyle alınılabilecek lokalize olmuş cerahat toplantısı yoksa, ameliyat tavsiye edilmemektedir. Beyin ve örtüleri nasıl iltihaplanmaktadır? Sinüzit veya nadir vakalarda yaralanmalar, genellikle kafatası kemiklerinin iltihaplanmasına neden olmaktadır (osteomyelitis). Beyin içinde bir apse ise sinüsler veya kulaklar gibi bitişik organlardan veya ciğer gibi uzak bir organdan gelebilecek bir iltihabın yayılması yoluyla meydana gelebilecektir. Ayrıca ... Devamı »»»

Beyin Tümörleri « Beyin Cerrahisi

Beyin tümörleri ne ölçüde yaygındır? İnsan vücudunda en çok tümör rastlanan yer beyindir. Ayrı türde beyin tümörleri var mıdır? Evet. Kafatası içerisi "intracranial" tümörü deyimi ile kafatası içerisinde meydana gelebilecek birçok tür marazi teşekküller için kullanılmaktadır. Bir tümör, kafatasından, beyin dışındaki dokulardan veya sinirlerden ya da beynin kendisinden ileri gelebilmektedir. Başka bir merkezi kafatasının dibindeki balgam salgılayan (pitiutari gland) guddeden gelebilmektedir. Son olarak da vücudun başka bir yerinde meydana gelmiş olan bir kanserli marazi teşekkül kan dolaşı... Devamı »»»

Kafatası Ve Beyin: Kafa Travmaları « Beyin Cerrahisi

Başta meydana gelen bütün travmalar ciddi olur mu? Hayır, aksine, başta meydana gelebilecek yaralanmalar kafatası m kaplayan ve nispeten zararsız sayılan deride meydana gelen hafif yaralanmalarla derin şuursuzluklara neden olan beyin zedelen meleri arasında değişmektedir. Kafatası, altındaki beyin madde sine önemli bir korunma vasıtası olmaktadır. Birçok kafa travmaları nispeten önemli sayılamayacak yüzeyde kalan dokuları zedelemektedir. Daha ciddi vakalar, örneğin bir yırtılma veya ağır bir ezilme sonucu kafatasında meydana gelebilecek bir kırılma çok ciddi beyin zedelenmelerine neden olabil... Devamı »»»

Omurilik Tümörleri « Beyin Cerrahisi

Omurilikte bulunan bir tümörün olağan belirtileri nedir? Zafiyet, el ve ayaklarla birlikte beliren arka ağrıları, mesane ve bağırsakta meydana gelen rahatsızlıklar. Muhtelif omurilik tömörleri var mıdır? Evet. Omurilik dış basınçlardan ve içerisinde gelişen yabancı maddelerden etkilenebilir. Bu tümörlerin yaklaşık % 50'si omuriliğin üzerindeki dokulardan veya bir omurga sinirinden ileri gelmektedir. Omurilik tümörü nasıl teşhis edilmektedir? Hastanın yaşantısı incelenince ve hasta tam bir muayeneden geçirilince bir omurilik tümöründen şüphe edilebilir. Omurgada ufak bir delik açılması... Devamı »»»

İntervertebral Disk Kopmaları « Beyin Cerrahisi

Kaymış bir disk nedir? Omurga arası diskler, omurgalar arasında yan yana bulunan elastiki yapılardır. Dejenerasyon veya yaralanma sonucu böyle bir disk omurga kemiğine baskı yapabilir ve sancıya yol açar. Kopan diskler genellikle arkanın alt kesiminde meydana gelir ve ayağa kadar uzanan sırt ağrılarına neden olurlar. Daha az vakalarda disk kayması boyun bölgesinde meydana gelir ve bu durumlarda sancı kendisini boyunda ve kolda gösterir. Kopan bir diskin teşhisi nasıl yapılır? Hastanın tarihçesi ve fiziki muayeneden geçirilmesiyle teşhise yaklaşılabilinir. Normal röntgen fiziki muayeneden ... Devamı »»»

Omurilik Travmaları « Beyin Cerrahisi

Omurilik travmalarının genel sebepleri nelerdir? Omurilik yaralanmaları genellikle kaburga kemiğinde ileri gelen kırıklar veya çıkıklarla birlikte meydana gelmektedir. Düşmeler, otomobil kullanırken meydana gelen veya trafik kazaları, silahla yaralanmalar genellikle bu duruma sebep olurlar. Kaburga, bir kazada zedelendiği zaman, omurilik zedelenmemiş olabilirse de yaralının hastaneye kaldırılırken yapılacak herhangi küçük bir ihmal omuriliğin de zedelenmesine yol açabilir. Bir omurilik yaralanması nasıl belli olur? Omurilik yaralanmalarında muhtelif derecelerde felç durumu, his kaybı, mes... Devamı »»»

Omurilik: Doğuştan Bozukluklar « Beyin Cerrahisi

Omurilikle ilgili genel formasyon bozuklukları hangileridir? Omurga kanalının bir kısmının tamamen kapanmamış olması çok rastlanan bir formasyon bozukluğudur ve çok kez herhangi bir belirti göstermemektedir (spina bifida occulta). Ancak, aynı zamanda omuriliği örten dokularda bir çıkıntı veya fıtık herniation belirtisi de olabilir. Böyle bir çıkıntıda yalnız beyin-omurga celeb-rospinal sıvısı, meningocele veya sinir elemanları ve hatta omuriliğin bir parçası bile bulunabilir (meningomyelocele) Meningocele veya meningomyelocele'nin belirtileri nedir? Bu belirtilerle doğan bir çocuğun arkas... Devamı »»»

Kafatası İçi Kanamaları « Beyin Cerrahisi

Kafatası içi kanamasının anlamı nedir? Beynin içerisindeki veya üzerindeki maddelerde ileri genel bir kanamadır. Kafatası içi kanamasının genel nedenleri hangileridir? a. Kafatası içi kanamalarının en yaygın nedenleri arterlerin (kırmızı kan damarları)  sertleşmesi ve yüksek kan basıncıdır. Bu gibi kanamalar genellikle kırk yaşını geçmiş olan kişilerde olmaktadır. b.  Kusurlu teşekkül etmiş bir kan damarının kopması sonucu aynı tür kanamalar daha genç insanlarda da görülür. Çoğunlukla kusurlu teşekkül eden bir kan damarının torba şeklinde genişlemesi halinde belirir (aneurysm). Bazı hall... Devamı »»»

Beyin Cerrahisi « Beyin Cerrahisi

Beyin cerrahisinin faaliyet alanı nedir? Beyin, omurilik, periferik sinirler dahil, sinir sisteminde cerrahi müdahale gerekebilecek bütün tıbbi faaliyet alanı. Yaralanmalar, enfeksiyonlar, tümörler, doğuştan gelebilecek bir çok anormallikler, kopan diskler, bazı sancılı durumlar ve kafatası içerisinde meydana gelen kanamalar, beyin cerrahisinin yardımcı olabileceği durumlardır. Genel olarak, sinir sistemi nasıl işler? Sinir sistemi beynin ve omuriliğin merkezinde bulunan sinir hücre, lerinin ve yardımcı dokuların meydana getirmiş olduğu sistemdir. Görevi, beyin çalışmasını temin eden feno... Devamı »»»