Bebeklerin Beslenmesi ve Barsak Fonksiyonları

İshal « Bebeklerin Beslenmesi ve Barsak Fonksiyonları

İshal nedir? Çocuğun normalin çok üstünde dışarı çıkması. Bebeklerde bu, günde on iki ila on beş kez olabilir. Çocuklar ishal oldukları zaman dışkıların rengi genellikle değişik mi olur? Evet. Dışkılar hazmedilmemiş gıda parçaları gösterebilir. Renkleri yeşil veya yeşil-kahverengi olabilir ve çok kötü kokar. İshal dışkıları çocuk için tahriş edici olabilir mi? Evet, kaba etlerinde kızartılara neden olabilir. Dışkılarda kan veya balgam görülmesi neyi ifade eder? Dışkılarda kan veya balgama rastlanması bağırsak zarlarının uzun süreden beri tahriş olduğunu göstermektedir. Bu durumda ... Devamı »»»

Kolik « Bebeklerin Beslenmesi ve Barsak Fonksiyonları

Kolik (karın ağrısı) nedir? Bağırsaklarda olan spazmlardan bebeğin karnında duyduğu bir sancı halidir. Kolik'in belirtileri nelerdir? Çocuğun, özellikle gece saatlerinde fazla ağlaması ve sancı çekiyormuş gibi bacaklarını kaldırması. Bazen bu belirtilerle birlikte çocukta aşırı sinirlilik de görülmektedir. Kolik neden ileri gelebilir? Bu hastalığı meydana getiren çok çeşitli haller vardır. Bunlardan bir kaçı: a.  Çocuğun eksik gıda alması veya aç kalması. b.  Mamada lüzumundan çok daha fazla karbonhidrat bulunması. c.  Mamada lüzumundan fazla yağlı madde bulunması. d.  Hava yuttuktan ... Devamı »»»

Dışkılama « Bebeklerin Beslenmesi ve Barsak Fonksiyonları

Yeni doğmuş bir çocuk için günde kaç dışkılama normal sayılır? Günde bir ila beş kadarı. Anne memesinden beslenen çocuklarda dışkılama, biberonla, beslenen çocuklardan fazla olabilir. Bazı hallerde çocuk her gıda alıştan sonra dışarı çıkabilir. Dışkının tutarlığı iyi olduğu müddetçe dışkılamanın sayısı önemsizdir. Dışkıların normal tutarlığı nasıl olmalı? Lapa veya macun gibi olmalıdır ve hatta daha sert de olabilir. Tatlımtrak bir kokuları olmalıdır. Bebeğin dışkısının normal rengi nedir? Altın şansı. Bir zaman durduktan sonra yeşilimsi veya yeşil-kahverengine dönüşebilir. Bu normald... Devamı »»»

Biberonla Besleme « Bebeklerin Beslenmesi ve Barsak Fonksiyonları

Eğer anne, bebeğe gereken sütü verememekteyse biberon ile verilecek süt aynı derecede yeterli midir? Evet. Yeni doğmuş olan bir çocuğa gereken bütün besini temin edecek mükemmel denebilecek mamalar geliştirilmiş bulunmaktadır. Doğumu müteakip bir bebekte ne kadar süre sonra bu mamalar uygulanmaya başlanabilir? Sekiz ile on iki saat arası. İlk başlandığında bebeğe ne miktarda mama verilir? İlk günü yaklaşık 15 gram, ikinci gününde her verişte 30 gram, üçüncü gününde her verilişte 45-60 gram. Ondan sonra bebeğin ihtiyaç gösterdiği miktarda. Anne, bir mamanın hazırlanması için gereken... Devamı »»»

Emzirme « Bebeklerin Beslenmesi ve Barsak Fonksiyonları

Emzirme, şişeyle süt verilmesine tercih edilmeli midir? Evet. Anne sütü çocuk için neden daha iyi olmaktadır? Çocuğun büyüme ve gelişmesi için gerekli bütün maddeler anne sütünde bulunmaktadır. Temiz ve sterildir. Isı derecesi gerektiği gibidir. Ayrıca anne sütünde, çocuğu hastalığa karşı koruyan bağışıklık maddeleri de bulunmaktadır. Çocuğu emzirmenin psikolojik avantajları var mıdır? Evet, hem ana hem de çocuk için vardır. Yakınlaşma, kucaklaşma, sarılma vb. Bunlar hem ana ve hem de çocuk için büyük önem taşır. Çocuk emziren bir annenin özel bir rejime tabi tutulması gerekli midi... Devamı »»»