Aromaterapi

Frankincense « Aromaterapi

Latincesi Boswelli Cateri'dir. Tropikal bölgelerde yetişen pennat yapraklı ağaçlardır. Reçine veya uçucu yağ taşırlar. Olibanum adı verilen madde içerir. Afrika'da, Asya'da ve Avrupa'da yetişir. Limon tadında ve kâfur kokusunda bir maddedir. Herbal Terapi Günlük olarak nefes darlığında, müzmin nezlede kullanılır. İlaç yapımında kullanımı söz konusudur. Yorgunlukta, halsizlikte, ruhsal rahatsızlıkta, işe bağlı yorgunluklarda, vücudun yemden düzenlenmesinin sağlanmasında kullanılır. Aromaterapi Aromatik yağ, ağaç ve kâfur kokusunda, limon tadını andıran bir yağdır. Kullanıldığı zaman vücuda ... Devamı »»»

Sardunya « Aromaterapi

Latincesi Pelargonium Graveolens olup, bahçede yetişen bir bitkidir. Fransa, İspanya, İtalya, Çin ve yurdumuzda yetişmektedir. Aromatik yağ, bitkinin yapraklarından elde edilmektedir. Sardunya yağı başka yağlarlarla çok kolay karıştırılmaktadır. Pek çok ülkede herbal olarak kullanılmasına rağmen aromatik olarak 1850 yılında keşfedilmiştir. Herbal Terapi Sindirim sistemi rahatsızlıklarından farenjitte, ağız hastalıklarında, karındaki gaz şikayetlerinde, sindirim bozukluklarında, iştahsızlıklarda, şişmanlıkta, ishallerde, mide ülserinde etkilidir. İdrar yolları rahatsızlıklarından hafif ödemle... Devamı »»»

Zencefil « Aromaterapi

Latince ismi Zingiber Officinale olup, tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişen yumrulu bitkilerdir. Hindistan ve Asya'nın sıcak bölgelerinde yetişir. Aromatik yağ açısından çok zengin olup, baharat iştah açıcı ve mide için kullanılır. Herbal Terapi Sindirim sistemi rahatsızlıklarından farenjitte ishalde, karındaki gazın giderilmesinde, sindirim rahatsızlıklarında kullanılır. Dolaşım sisteminde kan dolaşımını artırmak için, kas hastalıklarından romatizmal ağrılarda kullanılır. Aromaterapi Zencefil esansı yağı, limonsu ve biberimsi tarzda, baharat kokusunda, vücut ısısını artırıcı, kanama... Devamı »»»

Yasemin « Aromaterapi

Latincesi Jasminum Grandiflorum olup, Güneydoğu Asya ve Akdeniz ikliminde yetişen hoş kokulu, beyaz çiçekli, tırmanıcı bir bitkidir.Yurdumuzda Alanya çevresinde yetişir. Çiçekleri parfümeride kullanılır. Sekiz milyon yasemin çiçeğinden bir kilogram yasemin yağı elde edilir. Herbal Terapi Solunum sistemi hastalıklarından solunum güçlüklerinde, bronşial spazmda, müzmin öksürükte, ses kısıklığında, psikolojik rahatsızlıklardan sıkıntıda, dikkat dağılımında, depresyon, ilgisizlik, halsizlik, teskin edici ve uykusuzlukta kullanılır. Kadın hastalıklarından doğumda, aşırı böbrek ağrılarında, rahim ... Devamı »»»

Ardıç « Aromaterapi

Latincesi Juniperus communis olup, Kuzey Yarımküre'de yaygın olarak bulunmaktadır. Ülkemizde Trakya bölgesinde yetişen, çalı tarzında küçük bir ağaçtır. Meyveleri mavimsi siyah renkte olup, idrar söktürücü olarak ve alkollü içkilerin hazırlanmasında kullanılır. Terkibinde esans, şeker ve reçi-nemsi maddeler vardır. Herbal Terapi Dolaşım sisteminde kan dolaşımım artırıcı etkisi vardır, hemoroidde kullanılır. Sindirim sistemi hastalıklarından diş ağrılarında, karındaki kolit tarzındaki ağrılarda, karındaki gaz şikayetlerinde, hazımsızlıkta etkilidir. İdrar yolları hastalıklarından sistitte, id... Devamı »»»

Lavanta « Aromaterapi

Lavanta yağı Latince'de Lavandula Agustifolia olarak bilinen lavanta bitkisinin çiçeğinden elde edilir. Terkibinde %35-55 linalil asetat bromil asetat, terpineol, borneol, nerol, valerian asidi vardır. Güney Avrupa'da, Avustralya ve İngiltere'de yetişir. Lavanta hoş kokusundan dolayı oda spreyi olarak kullanılmaktadır. Bu özelliğinden dolayı kozmetik sanayiye girmiş olup bugün sabunda, parfümeride, pudrada da kullanılmaktadır. Herbal Terapi Sinir sistemi üzerine etkisi fazladır. Kaslarda spazmları kaldırır. Uykusuzlukta, migrende, solunum yolları hastalıklarında, yüksek tansiyonda, balgam sö... Devamı »»»

Defne « Aromaterapi

Latincesi Laurus Nobilis olup, Akdeniz bölgesinde yetişen kışın yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Yaprakları derimsi ve özel kokuludur. Meyveleri zeytin büyüklüğünde olup yağ bakımından zengindir. Merhemi tıpta romatizmal hastalıklarda kullanılır. Defne yapraklarında Folium Lauri adı verilen uçucu yağı bulundurur ve defne yaprakları baharat olarak kullanılır. Herbal Terapi Mitolojide Apollon'un başındaki taç olan defne yaprağı, Yunanlılara göre tanrılar tarafından korunmanın işaretidir. Sezar banyo suyuna defne yaprağı attırmakta idi. Baharat olarak balık ve et yemeklerinin arasına pişirilirken k... Devamı »»»

Limon « Aromaterapi

Latincesi Citrius Limon olup, subtropikal bölgelerde yetişmektedir. Uçucu yağ taşıyan küçük ağaçlardır. Limonun meyvelerinden gıda olarak yararlanıldığı gibi, meyve kabuklarından, çiçeklerden ve yapraklarından koku ve tat vermek için aromatik yağ olarak kullanılır. Kabuğun alt kısmındaki beyaz kısımdan pektin adı verilen madde elde edilir. Bu madde tıpta ishal kesmek için ve gıda sanayinde reçel, jöle, dondurma yapımında kullanılır. Herbal Terapi Dolaşım sisteminde kansızlıkta, zayıf dolaşım bozukluklarında, varislerde, yüksek tansiyonda, damar direncini artırmakta kullanılır. Sindirim siste... Devamı »»»

Lemongrass « Aromaterapi

Latincesi Cymbopagon Citratus olup Hindistan, Sri Lanka, Java ve Tropikal Asya'da yetişen bitkilerdir. Lemongrasstan elde edilen aromatik yağlar eczacılıkta ve parfümeri sanayinde kullanılır. Herbal Terapi Sindirim sistemi hastalıklarından kolitte, hazımsızlıkta, ishalde kullanılır. Kaslardaki gevşemelerde, yanık kısımlardaki ölü hücrelerin temizlenmesinde etkilidir. Bitkinin meyvesi yenmekte ve içilmektedir. Aromaterapi Limongrass yağı, sıcak limon kokusunda, teskin edici, dinçleştirici, antiseptik, anti bakteriyel ve deodorant özelliğin-dedir. Melisa yağından ucuz olduğu için onun yerine... Devamı »»»

Mandalina « Aromaterapi

Latincesi Citrus Reticulata olup Akdeniz ülkelerinde, Brezilya, Meksika ve ülkemizde yetişen bir ağaçtır. Herbal Terapi Çiçekleri çay olarak içilmekte ve meyvesi yenmektedir. Sindirimi kolaylaştırıcı ve sakinleştirici olarak kullanılmaktadır. Aromaterapi Mandalın aromatik yağı, tatlı portakal ve limon kokusunda, psikolojik rahatsızlıklarda sakinleştirici, uykusuzlukta, idrar retansiyonunda, aşırı huzursuzlukta, yara izinde kullanılır. Kozmetikte Kullanım Mandalina yağı derinin üzerindeki porus adını verdiğimiz gözeneklerin açılmasında, tonik olarak ve aknede kullanılmaktadır. Kullanım Ş... Devamı »»»

Kadife Çiçeği « Aromaterapi

Latincesi Calendula Officinalis olup, çiçeği harika bir bitkidir. Akdeniz ülkelerinde, Fas, Bulgaristan ve Macaristan ile ülkemizde yetişmektedir. Herbal Terapi Kadife çiçeği, cilt problemlerinde, gözlerin güçlü görmesinde, kalp atışlarının düzenlenmesinde, varislerde, kuru ve hassas ciltlerde kullanılmaktadır. Aromaterapi Kadife çiçeği yağının hafif, hoş bir kokusu vardır. Güneş yanıklarına ve böcek sokmalarına karşı etkilidir. Kozmetikte Kullanım Kuru ciltlerde, hassas ciltlerde, iltihaplı ciltlerde kullanılmaktadır. Kullanım Şekli Masaj tarzında ve banyoda kullanılmaktadır. Küçük do... Devamı »»»

Mercanköşk « Aromaterapi

Latincesi Origanum Majorana olup, aromatik yağ, kurutulmuş çiçeklerinden elde edilen bir çalıdır. Özellikle Asya'da ve dünyanın pek çok yerinde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde de yetişmektedir. Mercanköşk çiçeği özellikle Mısır, Yunanistan ve Hindistan'da binlerce yıldır sevginin sembolüdür. Herbal Terapi Mercanköşk, herbal olarak eskiden beri sindirim sistemi rahatsızlıklarında, sinir sistemi rahatsızlıklarında ve solunum sistemi rahatsızlıklarında kullanılmaktadır. Sinir sistemi için migren, yüksek tansiyon, psikolojik rahatsızlıklardan uykusuzluk, sıkıntı, dikkat toplayamama ve aşırı cins... Devamı »»»

Akasya « Aromaterapi

Latincesi Robinia Pseudoacacia olup, vatanı Kuzey Amerika'dır. Ülkemizde de çok yetişen, dikenli bir ağaçtır. Çiçekleri beyaz ve sarı renkte, salkımlar halinde güzel kokuludur. Gölge vermesi için yol kenarlarına dikilir ve çiçeklerinden parfümeride kullanılan esans elde edilir. Herbal Terapi Sindirim sistemi rahatsızlıklarından karındaki gazın giderilmesinde, ishalde, derideki iltihaplarda kullanılan akasyanın kabuklarından günümüzde deri sanayinde yararlanılmaktadır. Aromaterapi Akasya çiçeği aromatik yağı, bal tadında, yeşil çiçek kokusunda ve vücutta gevşemeyi sağlayan, sakinleştirici, ... Devamı »»»

Mirra « Aromaterapi

Latincesi Commiphora Myrrha olup, aromaterapik yağ, ağacın gövdesi ve filizlerinden elde edilir. Tütsü olarak ve tıpta ağız ve boğaz hastalıklarında gargara olarak kullanılmaktadır. Alkolde tamamen erir ve suda sarımtırak bir renk alır. İlaç sanayinde balsamodendron adı verilen madde elde edilir. Herbal Terapi Yüzyıllardır Hıristiyanlarca dini ayinlerde tütsü olarak kullanılan mirra aynı zamanda mumya yapmakta, parfümeride, tıpta yaraların tedavisinde, göğüs kafesine ait rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Aromaterapi Aromatik yağ, baharat kokusundadır. Vücuda ısı vermekte ve kaslarda gevşe... Devamı »»»

Turunç Çiçeği « Aromaterapi

Latincesi Citrus Aurantium Bigaradia olup, turunç ağacıdır. Meyveleri koyu turuncu renkli, lezzeti acı ve ekşidir. Bitkinin çiçeklerinden neroli yağı adım verdiğimiz turunç çiçeği yağı elde edilir. Meyvenin kabukları iştah açıcı, mide üzerine rahatlatıcı, koku ve tat verici olduğu için kozmetik sanayinde ve ilaç sanayinde kullanılır. Herbal Terapi Dolaşım sisteminde varislerde, sindirim sistemi hastalıklarından müzmin ishallerde ve karında oluşan gazlarda, psikolojik rahatsızlıklardan sıkıntıda, depresyonda, aşırı hassasiyette, uykusuzlukta, kalp çarpıntısında, panikte ve ruhsal çöküntülerde... Devamı »»»

Portakal « Aromaterapi

Latincesi Citrus Sinensis olup meyve turunç meyvesine benzer, lezzeti tatlıdır. Meyvenin kabuk kısmındaki salgı ceplerinden portakal esansı yağı elde edilir. Eczacılıkta ve gıda sanayinde kullanılır. Herbal Terapi Dolaşım sistemini uyarmak için, sindirim sistemi rahatsızlıklarından kabızlıkta, karındaki gazda, hazımsızlıkta, karın ağrılarında, psikolojik rahatsızlıklardan, sıkıntıda, uykusuzluklarda ve sinir sistemi rahatsızlıklarından vertigo adını verdiğimiz baş dönmelerinde kullanılır. Aromaterapi Portakal aromatik yağı %90 limon özelliğinde olup, vücuttaki halsizliği kaldırırken aynı z... Devamı »»»

Patchouli « Aromaterapi

Latincesi Pogostemon Cablin olup Hindistan ve Malezya'da yetişen bir bitkidir. Patcholi aromatik yağı parfümeri sanayinin en önemli maddelerinden biridir. Herbal Terapi Doğuda eski çağlardan beri bilmen bir bitkidir. Elbiselere koku vermek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Batı dünyasına 19. Yüzyılda parfümeri olarak girmiştir. Modern parfümerinin vazgeçilmez ürünlerindendir. 60'lı yıllarda hippiler tarafından bitkinin şekli, aşkın ve barışın sembolü olarak kullanılmıştır. Aromaterapi Patchouli aromatik yağının odunumsu, toprağımsı, tatlı bir kokusu vardır. Bu koku, ağır ve kalıcıdır. Kü... Devamı »»»

Nane « Aromaterapi

Latincesi Mentha Piperita olup sulak yerlerde yetişen bir kültür bitkisidir. Yaprakları koyu yeşil renktedir. Mide rahatsızlıklarında, bulantıyı önlemede, iştah açıcı olarak ve baharat olarak eskiden beri bilinen bir bitkidir. Aromatik yağı mentol bakımından zengindir. Bu yağın spazm giderici, antiseptik ve anestezik etkisi vardır. Bundan dolayı ilaç sanayinde kullanılır. İçkilere ve şekerlemelere koku ve tat vermek için gıda sanayinde kullanılır. Herbal Terapi Çaya aspirin yerine kullanılabileceği gibi limon ile kaynatıldığı zaman şifa verici bir etkiye sahiptir. Sindirim sistemi rahatsızlı... Devamı »»»

Çam « Aromaterapi

Latincesi Pinus Palustris olup kışın yaprak dökmeyen iğnemsi yapraklı ağaçlardır. Ülkemizde 90 kadar türü vardır. Herbal Terapi Sindirim sistemi rahatsızlıklarından safra kesesi taşları ve ishallerde, idrar yolları iltihaplarında, psikolojik yorgunluklarda, solunum sistemi rahatsızlıklarından sinüzitte bütün solunum sistemi iltihabı enfeksiyonlarında, astımda ve bronşitte kullanılır. Aromaterapi Çam aromatik yağı çok sert, koyu yapıda, kâfur kokusundadır. Antiseptik etkisi mevcuttur. Bütün viral enfeksiyonlarda, öksürükte ve soğuk algınlıklarında kaslardaki ağrılarda ve romatizmal hastalık... Devamı »»»

Gül « Aromaterapi

Latincesi Rosa Damascenea olup yurdumuza Isparta ve Burdur civarında yetişen bir kültür bitkisidir. Çiçekleri pembe olup kuvvetli kokuludur. Gül yağı parfümeri alanında temel maddedir. Eczacılıkta koku vermek için ilaçlarda kullanılır. Gül çiçeklerinden petrol eteri yardımı ile elde edilen ekstre parfümeride değerlidir. Ayrıca gıda sanayinde lezzet vermek için kullanılmaktadır. Herbal Terapi Zayıf olan kan dolaşımım hızlandırır. Sindirim sistemi rahatsızlıklarından kabızlıkta karaciğer problemlerinde, ülserde, bulantıda ve karın ağrısında kullanılır. Konjonktivit adını verdiğimiz gözlerdeki ... Devamı »»»

Biberiye « Aromaterapi

Latincesi Rosmarinus Officinalis olup, Akdeniz bölgesinde ve ülkemizde yetişen bir bitkidir. Genellikle bahçelere çit yapmak maksadı ile kullanılır. Aromatik yağ tıpta kullanılan bir maddedir. Yağın tahriş edici bir özelliği vardır. Romatizmal ilaçların terkibine girer. Yaprakları baharat olarak kullanılır. Herbal Terapi Kan dolaşımı rahatsızlıklarından düşük tansiyonda, lemfatik dolaşım bozukluğuna bağlı ödemlerde ve zayıf dolaşımlarda, sindirim sistemi rahatsızlıklarından karın ağrısında, kabızlıkta, karındaki gazda, safra kesesi taşlarında, ishalde, karaciğer rahatsızlıklarında ve gastrit... Devamı »»»

Gül Ağacı « Aromaterapi

Latincesi Aniba Rosaeodora olup tropikal bölgelerde yetişen bir ağaçtır. 19. yüzyılda İngiltere'de mobilya sanayinde kullanılmaya başlanmıştır. Amozonlar tarafından yaralanmalar ve ciltte kullanılmaktaydı. Günümüzde kürdan yapımında kullanılan gül ağacı aynı zamanda sabun yapımında ve yiyecek ve içeceklere tat vermek için çiçeği kullanılmaktadır. Gül ağacı aromatik yağı tatlı, çiçek ve ağacı andıran kokuda bir yağdır. Yumuşatıcı, iyileştirici, kaslardaki gevşemeyi sağlayıcı, tonik, sakinleştirici ve deodorant etkiye sahiptir. Kozmetikte Kullanım Bütün cilt problemlerinde, özellikle aknede, y... Devamı »»»

Adaçayı « Aromaterapi

Latincesi Salvia Officinalis olup yaprakları yumuşak, gri yeşil renkli bir bitkidir. Gargara halinde boğaz ağrılarına karşı ve yara iyi edici olarak kullanılır. Adaçayı aromatik yağı %15 sineol içerir. Bu madde solunum yolları için iyi bir antiseptiktir. Herbal Terapi Dolaşım sistemi hastalıklarından, düşük tansiyonda, lenf dolaşım bozukluklarında ve idrar söktürücü olarak, sindirim sistemi rahatsızlıklarından, ishalde, karındaki gazda, hazımsızlıkta ve karaciğer hastalıklarında, larenjitte, ses kısıklığında, farenjitte, diş ağrılarında, bütün romatizmal hastalıklarında, özellikle eklem ağrı... Devamı »»»

Santali « Aromaterapi

Latincesi Santalum Albüm olup Hindistan ve Malakka'nın dağlık bölgelerinde yetişir. Ülkemizde üç cinsi bulunur. Odunu sarımsı renkli ve kokuludur. Aromatik yağ odundan elde edilir ve santal esansı adını taşır. Gerek odun gerekse aromatik yağı idrar yolları antiseptiğidir. Aromatik yağ sabun ve şampuan gibi mamullerde koku vermek için kullanılmaktadır. Herbal Terapi Karın ağrısı, ishal, gastrit, hıçkırık, bulantıda, idrar yolları iltihaplarında diüretik olarak farenjitte, solunum sistemi rahatsızlıklarında, bronşitte, öksürükte, ve balgam söktürücü olarak kullanılır. Aromaterapi Tatlı, ağac... Devamı »»»

Çayağacı « Aromaterapi

Latincesi Melaleuca Alternifolia olup menekşe renginde çiçekleri vardır. Aromatik yağ yapraklarından elde edilir ve her ne kadar bildiğimiz çay tadına benzemese de çayağacı olarak adlandırılmıştır. Herbal Terapi Sindirim sistemi rahatsızlıklarından hazımsızlıkta, ishalde ve karın ağrılarında, üşütmede, ağız temizliği için gargara olarak ve faranjitte, solunum sistemi rahatsızlıklarından, bronşitte kullanılır. Aromaterapi Çayağacı aromatik yağı acı, baharat ve ilaç kokusundadır. Tahriş edici etkisi olmayan, bakteri, mantar ve virüs öldürücü çok güçlü etkiye sahip bir üründür. Mantar ve böce... Devamı »»»

Kekik « Aromaterapi

Latincesi Thymus Vulgaris olup Güney Avrupa'da yetişen bir bitkidir. Aromatik yağ kekik, timol ve karvakrol bakımından zengindir. Mide için kullanılan bitki diüretik ve antiseptik özelliğindedir. Gıdalarda baharat olarak ve ete lezzet vermek için kullanılır. Herbal Terapi Kırmızı kekik ve tatlı kekik olarak iki cinsi vardır. Kırmızı kekik kuvvetli bir antiseptiktir. Pek çok parazit üzerinde etkilidir. Kanda beyaz hücreleri artırıcı etkisi vardır. Tatlı kekik bitkisi ise baş ağrılarında özellikle sinirsel baş ağrılarında etkilidir. İdrar yolları iltihabında, üşütmelerde, öksürük ve balgam sök... Devamı »»»

Menekşe « Aromaterapi

Latincesi Viola Odorata olup koyu mor çiçekli kokusu olan bir bitkidir. Kuzey Anadolu'da ve ormanlarda yetişir. Balgam söktürücü etkisinden dolayı bilhassa şurup halinde kullanılır. Herbal Terapi Menekşe çiçeğinin tatlı bir kokusu olup tıpta uzun zamandan beri bilinir. Cildin yumuşatılmasında ve cilde parlaklık vermek için kullanılır. Baş ağrılarında kullanılmaktadır. Aromaterapi Menekşe aromatik yağı, çiçek ve yaprak karışımında ince bir yağdır. İltihap giderici, kan kesici, antiseptik adını verdiğimiz temizleyici, kan dolaşımını artırıcı, sakinleştirici, cilde parlaklık ve canlılık veric... Devamı »»»

Binyaprak « Aromaterapi

Latincesi Achillea Millefolium olup Avrupa'da yetişen ülkemizde yabani olarak bulunan pembemsi bitkidir. Bitkinin çiçeksi çiçeklerinden aromatik yağ elde edilir. Karın ağrısı giderici ve iltihap tedavi edici özelliği vardır. Tıpta yara tedavisinde kullanılır. Herbal Terapi Binyaprak çiçeği uzun yıllardır enfeksiyonların tedavisinde, ateşte ve sindirim sistemi şikayetlerinde kullanılmaktadır. Yunan mitolojisinde Achilles topuğundan yaralandığı zaman binyaprak çiçeğini kullanmıştır. Günümüzde ağız iltihaplarında kullanımı tercih edilir. Aromaterapi Binyaprak çiçeği aromatik yağı, yosunumsu, ... Devamı »»»

Ylang-Ylang « Aromaterapi

Latincesi Cananga Odorata olup, tropikal bölgede yetişen bir ağaçtır. Filipin ve Madagascar'da yetişir. Herbal Terapi Yüksek tansiyonda, ishalde, depresyonda, uykusuzlukta, aşırı duyarlılıkta, tropikal Asya'da eskiden beri kullanılmaktadır. Deri iltihapları, sacların korunmasında ve büyümesinde, ateşli hastalıklarda kullanılır. Hoş kokusundan dolayı eski zamanlardan beri aşkı sembolize eder. Aromaterapi Aromatik yağ, tatlı ve çiçek kokusundadır. Teskin edici, kasları rahatlatıcı, unutkanlığı giderici ve ruhsal sıkıntıları ortadan kaldırıcı etkisi vardır. Kozmetikte Kullanım Yağlı ciltler... Devamı »»»

Aromaterapi Nedir? « Aromaterapi

Aromaterapi, bitkilerden elde edilen yağların kullanımına dayanan doğal bir tedavi yöntemidir. Bitkilerden elde edilen bu uçucu yağlardaki konsantre bitkisel enerji masaj, buğu veya banyoda kullanılmaktadır. Bitkilerin kokularını toplamak ve kullanmak insanlık kadar eski bir arzudur. Kokular insandaki sistemi dışarıdan etkiler, güzel kokulara karşı vücudumuz görmeden reaksiyon verir. Aromaterapik yağ adını verdiğimiz uçucu yağların elde edilmesi 5000 yıl önceye dayanmaktadır. Mezopotamya'da arkeologlar 5000 yıllık distilasyon cihazı bulmuşlardır. Aromatik yağlar binlerce yıllık geçmişi ile in... Devamı »»»

Dağ Selvisi « Aromaterapi

Dağ selvisi ağacı aromatik yağının Latincesi Cetrus Atlantica'dır. Selvi ağacının kozalaklarından elde edilir. Mumya yapımında kullanılmaktadır. Bugün Lübnan ve Fas'ta yetişmektedir. Herbal Terapi Romatizma! hastalıklarda, antiinfalamatur olarak el ve ayak parmaklarındaki üşümelerde kullanılır. Antiseptik özelliği mevcuttur. İdrar yollarında ödem çözücü yani diüretik etkisi mevcuttur. Sistitteki ağrılı işemelerde kullanılır. Akciğer hastalıklarında, farenjitte, bronşitte, öksürükte kullanılmaktadır. Aromaterapi Dağ selvisi aromatik yağı, ağaç kokusundadır. Bütün stres tiplerinde kullanılma... Devamı »»»

Bergamot « Aromaterapi

Latince ismi Citrus Aurantum Bergamia'dır. Bergamot Yağı olgunlaşmış ekşi turunç kabuğundan elde edilmektedir. Yapısında %35-45 linalil asetat vardır. Yeşilimtırak veya sarı yeşil renkte, acı lezzette, hoş kokulu bir yağdır. Meyve ülkemizde ve Akdeniz ülkelerinde örneğin İtalya, Sicilya ve Afrika da yetişmektedir. Portakalla limon arasında bir meyvedir. Kış aylarında yetişmektedir. Herbal Terapi Kuvvetli bir antiseptik etkiye sahiptir. Ağrı kesici etkisinden dolayı herpes adını verdiğimiz uçukta kullanılmaktadır. Vaginal kaşıntılarda banyoya konularak kullanılması tavsiye edilir. Bitkinin ya... Devamı »»»

Fesleğen Otu « Aromaterapi

Latincesi Ocimum Basilicum olan fesleğen otunun, tatlı fesleğen otu çiçeğinden aromatik yağ elde edilmektedir. Asya ve özellikle Hint tıbbında önemli bir yeri vardır. Akdeniz ülkelerinde ve özelikle Kıbrıs'ta, Pasifik Adaları'nda ve Amerika'da yetişir. Herbal Terapi Pek çok ülkede yani cinsel gücü artırıcı etkisinden faydalanılmaktadır. Öte yandan, sindirim sistemine etkisinden dolayı diyetisyenler tarafından kullanılır. Aromaterapi Sindirim sisteminde, hazımsızlıkta, kusmalarda, bağırsak enfeksiyonlarında, ishalde, karındaki gazda etkilidir. Sinir sistemi hastalıklarından migrende ve sinü... Devamı »»»

Kâfur « Aromaterapi

Kâfur aromatik yağının Latincesi, Cinnamonium Camp-hora olup genç kâfur ağacının kökünden, gövdesinden elde edilir. Sril Lanka'da, Çin ve Japonya'da yetişir. Kâfur yağı beyaz renkte, billuri bir maddedir. Polarize ışığı sağa çevirir. Isıtılınca süblümleşir. Zeytinyağında dilüe edilir. Herbal Terapi Kan dolaşımını stimule eder. Sindirim sistemi hastalıklarından kabızlıkta, karındaki oluşan gazlarda, ishallerde, safra taşlarının tedavisinde kullanılır. Kas hastalıklarında ağrıyı gidermek için ve yanıcı tip kas ağrılarında, romatizmal hastalıklarda, burkulmalarda etkilidir. Psikolojik rahatsızl... Devamı »»»

Kayın « Aromaterapi

Beyaz kaynı ağacı aromatik yağının latincesi Betulla Alba'dır. Yağ, kayın ağacının yapraklarındaki tomurcuklardan ve beyaz kayın ağacının kabuklarından elde edilir. Bitki Rusya, Norveç, Almanya ve İsviçre'de yetişir. Herbal Terapi Deri problemlerinde, eklem ağrılarında, romatizmal şikayetlerde kullanılmaktadır. Cildi derinlemesine temizlediği için deri rahatsızlıklarında, kan dolaşımı bozukluklarında kullanılır. Aromaterapi Kayın aroma yağı, antiinflamatuar etki adını verdiğimiz mikrobik olmayan iltihaplarda, antiseptik ve diüretik adını verdiğimiz idrar söktürücü etkisi mevcuttur. Sıcak s... Devamı »»»

Okaliptus « Aromaterapi

Latincesi Eucalyptus Globus olup, aromatik yağ okaliptüs bitkisi yaprağından elde edilir. Okaliptüs yağı %80 sineol ihtiva eder. Sarımtırak renkte bir sıvıdır. Avustralya'da, California, İspanya ve Portekiz'de yetişir. Yaklaşık 200'e yakın okaliptüs çeşidi vardır. Herbal Terapi Herbal terapide solunum yolları için antiseptik bir madde olan okaliptüs aynı zamanda şeker hastalarında kan şekerini düşürmekte faydalıdır. Ezilmiş yapraklan yerli halk tarafından savaşlardaki yaralanmalarda ve kas ağrılarında kullanılmıştır. Aromaterapi Sinir sistemi üzerine ağrı giderici etkisinden dolayı nevralj... Devamı »»»

Papatya « Aromaterapi

Latincesi Matricaria Recutita olup, papatya çiçeğidir. Ülkemizde, Doğu Avrupa'da ve de Kuzey Amerika'da yetişen bir bitkidir. Adi papatya ve Alman papatyası olarak iki şekli mevcuttur. Adi papatya Matricaria Chamamilla'nın kurutulmuş çiçeklerinden elde edilir. Alman papatyası ise Chamamillae Romanae Flos'un kurutulmuş çiçeklerinden elde edilir. Herbal Terapi Herbal terapi olarak bağırsak spazmının giderilmesinde (antispasmodik), sakinleştirici etkisi stres ve ruhsal gerarin likte, baş ağrısında, uykusuzlukta, böcek ısırmalarında, diş ağrılarında, mensruayon bozukluklarında ve menopozda kulla... Devamı »»»

Rezene « Aromaterapi

Latince ismi Foeniculum Vulgare'dir. Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilen bir kültür bitkisidir. Yaprak parçaları iplik şeklinde, çiçekleri san renktedir. Rezene yağı anetol adı verilen maddeyi içerir. Rezene meyvesinde %2-6 eterik yağ,%12-18 yağ %4-5 şeker, %20 protein içerir. Bitkinin diğer organlarında kahve, tarçın, anis, benzoik asitler, vanilin vardır. Bibersi bir kokusu vardır. Rezene yüzlerce yıldır aromaterapi için Asya'da ve Hindistan'da Amerika'da, Avrupa'da ve Akdeniz ülkelerinde bilinen bir yağdır. Herbal Terapi Sindirim sisteminde gaz söktürücü ve mide rahatsızlıklarında, kol... Devamı »»»

Selvi « Aromaterapi

Latincesi Cupressus Sempervirens olan aromatik yağ, taze selvi ağacı yaprağından ve kozalaklarından elde edilir. Akdeniz ülkelerinin bir bitkisi olan selvi ağacı Avrupa'da ve Kuzey Amerika'da yetişir. Sedir yağı hafif sarı renktedir. Herbal Terapi Dolaşım sistemi hastalıklarından toplardamarlardaki yavaş kan dolaşımını hızlandırmak için, hemoroidde, sindirim sistemi hastalıklarından diarea adını verdiğimiz ishalde etkilidir. Üriner sistem hastalıklarından enurizis nokturna adını verdiğimiz gece işemesinde, idrar söktürücü olarak ödemlerde, kadın hastalıklarından kanamalarda, menopozda, ovary... Devamı »»»