Böcek Allerjisi

Böcek Allerjisi « Allerji  

Bal arısı, yabani arı ve eşekarısı sokmalarına karşı allerjik olan kişiler sokulmamak için tedbir alabilirler mi?
Evet. Önceden alınacak bazı tedbirlerle böyle sokma imkanları kısmen önlenebilir:
a. Her nevi yiyecek maddesi bu böcekleri cezbedebilir. Dışarıda yemek pişirmek veya yemek, ev hayvanlarına dışarıda yiyecek vermek, açık bırakılan çöp tenekeleri, bir çocuğun yemekte olduğu tatlılardan döküntüler bu gibi böcekleri cezbedebilir. Yemekler yeninceye kadar örtülü tutulmasıyle, çöplüklerin son derece temiz tutulmasıyle, çöp tenekelerinin ve ev dışındaki dinlenme yerlerinin devamlı püskürtme ilaçlarla ilaçlamak bu gibi böcekleri uzaklaştırır.
b.Bahçelerde elektrikli bahçe kırpma makasları, traktörler, motorlu biçme makinaları kullanılmamalıdır.
c.Parfümler, saç spreyleri, saç losyonları, güneş losyonları ve başka birçok kozmetik böcekleri cezbettiklerinden bunların kullanılmasından kaçınılmalıdır. Böceklerin kapılabileceği bol giysiler, parlak renkler, çiçekli kumaşlar ve siyah renkli elbiselerden kaçınılmalıdır. Beyaz, yeşil ve haki renkleri ne arı türlerini cezbeder ne de sinirlendirir.
d.Sert toprak veya kumluk yerler dışında daima ayakkabı kullanılmalıdır.
e.Sağduyu sahibi olunduğu zamanlar bazı sokmalar önlenebilinir. Kolların sallanması arıları kaçırmayacağından bu hareketten kaçınılması ve arıları çekebilecek başka hareketler de yapılmaması gereklidir. Bütün ani hareketler arıların saldırısını artırabilir. Her zaman etrafa bakınmak ve dikkatli olmak da birçok sokulma vakasını önleyebilir.

Böcek sokmalarına karşı hassas olan kimseler başka ne gibi tedbirler alabilirler?
Bu gibiler dışarıda bulundukları .zamanlar yanlarında daima içerisinde enjeksiyon için epinephrine, antihistemin tabletleri ve kan akıntısını durdurmak için kola veya bacağa sarılan sıkı bir sargı bulunan bir ilaç takım çantası bulundurmaları gereklidir. Bir sokma olayı meydana geldiği zaman bu ilaçlardan gerekenler derhal kullanılmalı ve bir doktora başvurulmalıdır.    

Böcek sokmalarına allerjik pianlar profilaktik   yoldan tedaviye tabi tutulabilirler mi?
Evet. Bu gibiler böceklerin özleriyle teste tabi tutulabilirler ve alınan sonuca göre gerekli özle hazırlanacak ilaçla (hyposensitize) tedavi edileceklerdir.