Allerji

Fiziki Allerji « Allerji

Fiziki allerji nedir? Sıcak, soğuk, ışın veya mekanik iritasyonla meydana gelen anormal bir haldir. Fiziki allerjinin belirtileri nelerdir? Fiziki allerjinin iki tür tepkisi vardır: Temas tepkileri ve refleks tepkileri. Temas tepkisi fiziki etken ile temasta ve yerde ileri gelir. Mesela soğukla temas eden vücut kısımlarında meydana gelen kurdeşenler. Refleks tipi tepkiler vücudun temasla uzak kalan dokularında gelişebilir: Mesela sıcak veya soğuktan ileri gelebilecek astımatik bir kriz veya ürtiker. Tahriş edici bir maddeden dolayı ileri gelebilecek refleks tipi bir fiziki allerji o kadar... Devamı »»»

Böcek Allerjisi « Allerji

Bal arısı, yabani arı ve eşekarısı sokmalarına karşı allerjik olan kişiler sokulmamak için tedbir alabilirler mi? Evet. Önceden alınacak bazı tedbirlerle böyle sokma imkanları kısmen önlenebilir: a. Her nevi yiyecek maddesi bu böcekleri cezbedebilir. Dışarıda yemek pişirmek veya yemek, ev hayvanlarına dışarıda yiyecek vermek, açık bırakılan çöp tenekeleri, bir çocuğun yemekte olduğu tatlılardan döküntüler bu gibi böcekleri cezbedebilir. Yemekler yeninceye kadar örtülü tutulmasıyle, çöplüklerin son derece temiz tutulmasıyle, çöp tenekelerinin ve ev dışındaki dinlenme yerlerinin devamlı püskür... Devamı »»»

İlaç Allerjisi « Allerji

Hangi ilaçlar allerjik tepki gösterebilir? Hasta bunlara hassas ise pratik bakımdan her ilaç. Bir insanın, bir ilaca allerjisi olup olmadığı önceden tesbit edilebilir mi? Hayır.                                    Bir ilaca karşı allerji teşhisi nasıl konabilir? Hastanın özgeçmişini uzun uzadıya kontrolden geçirmekle. İlaçtan ileri gelen allerjilerin belirtileri nelerdir? Bu allerji, burun zarı iltihabı, ürtiker, astım krizleri veya deride yaralarla kendisini gösterebilir. İlaçtan gelen allerj iler tehlikeli olabilir mi? Evet. Aspirin gibi bir ilaca allerjik olan bir hasta tek b... Devamı »»»

Deri Allerjileri « Allerji

Temasla gelen deri iltihabı (dermatitis) nedir? Bu allerjik hastalıkların en yaygınlarından biridir. Hastanın, fazlasıyla hassas olduğu bir maddenin derisi ile teması sonucu meydana gelir. Bunlardan birisi zehirli sarmaşıktır. Deri iltihabı (dermatitis) belirtileri derinin kızarması ve kaşmmasıyle başlar; sonradan şişkinlikler, çatlaklar, dışa sızıntılar, kabuk bağlamalar ve dökülmeler meydana gelir. Bu belirtiler kendilerini bir yerde gösterebildiği gibi bütün vücudu da kaplayabilir. Temasla ileri gelen deri iltihabını genellikle hangi maddeler meydana getirir? Kimyevi maddeler, bitki ya... Devamı »»»

Besin Allerjisi (Gastrointestinal Allerji) « Allerji

Gastrointestinal aileviler hangileridir? Hastanın hassas olduğu yemeklerden ileri gelen mide ve bağırsak bozuklukları. Gastrointestinal allerjilerin belirtileri nelerdir? Geğirmek, baş dönmesi, kusmak, karın ağrıları, kabızlık, ishal ve hatta ağızda meydana gelen yaralar. Hangi besin maddesinin allerjiye neden olduğu nasıl tesbit edilir? Bir İki gün hiçbir besin maddesi almayarak ve bundan sonra ele alınacak bir perhiz sisteminde gıda maddelerini teker teker ilave ederek. Dokunan besin maddesi tesbit edildikten sonra hasta bu maddeyi, artık yemeklerinden eksik eder. Besin allerjile... Devamı »»»

Astım Bronşiyal « Allerji

Bronşiyal astım nedir? Bronşlarda bir tıkanmayla birlikte görülen bu durum kuru bir öksürük ve zor nefes almakla kendisini belli eder. Çoğunlukla çocuklukta veya genç çağlajrda meydana gelen kronik bir hastalıktır. Astım bronşiyali neler meydana getirir? Her genel allerjik madde. Pollen, mantar tozları, ev tozları, yemekler ve ilaçlar. Astımatik krizler genellikle hangi saatlerde meydana gelir? Sabahın erken saatlerinde. Astımın en belirgin arazları nelerdir? Hırıltıyla solumak, boğulma hissi, kuru bir öksürük nefes vermekte güçlük.                                                 ... Devamı »»»

Saman Nezlesi « Allerji

Saman nezlesi nedir? Saman nezlesi özellikle ağaçlardan ve otlardan gelen tozlardan, mantar tozlarından ve bazen de bunların birleşimlerinden meydana gelen bir solunum allerjisidir. İlkbahar ve yaz aylarındaki saman nezleleri, özellikle yukarıda belirtilmiş tozlardan ileri gelmektedir. Ağustos ayı ortasında başlayan ve eylül sonuna veya erken don mevsimine kadar süregelen, sonbahar türü ise, özellikle yabani ot ve mantar tozlarından ileri gelmektedir. Saman nezlesinin belirtileri nelerdir? Şişkin, kaşıntılı ve damlayan gözler, kapalı, tıkanık veya devamlı akan bir burun, gözlerde, damakta... Devamı »»»

Allerji « Allerji

Allerji nedir? Allerji; bir kişide, başkalarına karşı genellikle hiçbir hassasiyete yol açmayacak bir maddenin yarattığı aşırı bir duyarlık durumudur. Ne gibi maddeler allerji yapabilir? Dokunduğumuz, yuttuğumuz, solukla içeriye çektiğimiz hemen her şey allerji yapabilir. Allerjiyi meydana getiren maddeye "allerjen" adi verilir ki, yüzlerce çeşit allerjen vardır. Allerji meydana getiren maddelerin en sık görülenleri hangileridir? Ağaçlardan gelen tozlar, otlar ve yabani otlar, gübreli toprak sporları, evdeki tozlar, hayvan tüyleri, bazı yemekler, ilaçlar, boyalar, kimyevi maddeler v.s... Devamı »»»