Mükoviskoidoz

Mükoviskoidoz « Akciğerler  

Akciğerler konusu ele alınırken bu hastalık neden önemli sayılmaktadır?
Çünkü hastalık başka organlarla ilgili olmasına rağmen, çocukluk döneminde had ve bazen de öldürücü bronş hastalıklarına neden olabilir. Hastalık özellikle solunum yolunun tükürük guddelerine tesir eder.

Mükoviskoidoz neden ileri gelir?
Gözyaşı, ter, cerahat, tükürük ve başka hazma ait salgıları meydana getiren guddelerin tevarüs edilmiş bir anormalitesidir. Bu salgılar normalden çok daha kalın, az akışan ve yapışkan olduklarından gudde kanallarının ve küçük bronş borularının tıkanmasına yol açmaktadır. Tıkanmış solunum borucuklan ise enfeksiyona çok meyilli olurlar.

Mükoviskoidoz'un komplikasyonları ve sonuçları ne olabilir?
Çok küçük bebeklerin yaklaşık % 10'u bağırsaklarının tıkanmasından ölür. Yaşamaya devam eden bu hastalıklardan mustarip bebekler, yetersiz beslenmeden rahatsızlık çekerler ve her biri çok ileri safhada solunum yolu enfeksiyonlarına kapılabilirler. Bu çocuklardan olgun yaşa gelebilenler çok kez kronik bronşiektazi ve amfizemden mustarip olabilirler.

Bu hastalık nasıl teşhis edilir?
a.  Ciltten ter alınır ve teste tabi tutulur. Hastalık mevcutsa bu terdeki tuz oranı normalden iki ila dört misli fazla olacaktır.
b.  Röntgen filmleri, bronşlarda normalin çok üstünde ise belirtileri ve bazen de zatürree lekeleri gösterir.
c.  Dışkılarda büyük ölçüde hazmedilmemiş yağlar görülür.

Mükoviskoidoz'un akciğerlerde ve bronşlarda tahribat yapması nasıl önlenebilinir?
Enfluenza, boğmaca öksürüğü ve kızamığa karşı aşıların zamanında yapılması ve solunum enfeksiyonlarına karşı gerekli antibiyotiklerin verilmesiyle önlenebilir.