Böcek Isırmaları

Böcek Isırmaları « Acil Durumlarda İlkyardım  

Pire, tatarcık, sivrisinek, yabanarjları, eşekarılan, arılar, ve chiggers (insan etine gömülen bir cins pire)  ısırmaları tehlikeli midir?
Eğer bu haşerelerin birine karşı bir kişi allerjik ise, bu gibi ısırmalar ciddi yaralanmalar kategorisine girer ve derhal tedaviye başvurulması gerekli olur.

Böcek ısırmaları için ilk yardım tedavisi nedir?
a.  İğne, sokulan yerde kalmışsa yavaşca ve dikkatle dışarı çekilmesi gerekli olacaktır. İğnenin alınırken kırılmaması çok önemlidir.
b.  Eğer bir kişinin bir ısırmaya karşı allerjik olduğu bilinmekteyse ve ısırma kol veya bacakta olmuşsa, ışınlan yerin üst kısmına sıkı bir sargı (turnike) yerleştirilmesi iyi olur. Böylece zehir vücuda daha yavaş yayılacaktır. Sıkı sargı yirmi dakika yerinde kaldıktan sonra bunu çözün, on dakika sonra yeniden koyun ve bu usûle birkaç kez devam edin.
c.  Fazla şişkinlik meydana gelirse doktora başvurulması gerekir. Doktor bu hallerde antiallerjik ilaçlar verecek veya ısırmanın tesirlerini izole etmek için başka metotlara başvuracaktır.
d.  Işınlan veya sokulan yerin kaşınmaması önemlidir; çünkü kaşınma ikinci bir enfeksiyona neden olabilecek ve zehirin daha büyük ölçüde yayılmasına yol açacaktır.
Zehirli bir örümcek (Black widow) ısırması tehlikeli midir?
Evet, özellikle ufak çocuklarda olursa. Birçok ölüm olayları görülmüştür. Bu örümceklerin ısırmalarında meydana gelen karakteristik belirtiler şunlardır: Şiddetli karın ağrıları ve karın kaslarının tahta parçalarıymış gibi sertleşmeleri.

Zehirli bir örümcek nasıl tanınabilir?
Simsiyah renge sahip bir vücudu vardır ve karnında, kum saati biçiminde kırmızı bir işaret bulunmaktadır. Bu türün dişisinden daha çok kaçınmak gerekir. Bunların erkekleri ısırmazlar.

Bir zehirli örümcek ısırmasında başvurulacak  ilk yardım metotları nedir?
a.  Aynen yılan ısırması gibi tedavi edilmelidir. Işınlan yere haç biçiminde bir kesit yapılmalı ve buradan zehir emilerek alınmalıdır.
b.  Işınlan yerin daha üst seviyesine sıkı bir bandaj (turnike) konmalı ve bu sıkılma geriye dönüş kan akımına engel olabilecek ölçüde olmalıdır. Nabız atışı devam edebilmelidir.
c.  Zehirli örümcek ısırmasına iyi gelen ilaçlar mevcut olduğundan vakit kaybetmeden hastanın doktora götürülmesi veya doktor getirilmesi gereklidir.
d.  Işınlan kişi fiziki hareketler yapmaktan kaçınmalıdır.

Kırkayak, akrep  veya tüteyla sokmaları çok ciddi midir?
Genellikle hayır. Bu haşerelerin sokmaları yalnız ufak bebeklerde veya ısırmaların yüzde veya boyunda olduğu hallerde hayat tehlikeye girmektedir.